AWAMEDIC

7 objawów choroby alkoholowej

Jak rozpoznać objawy alkoholizmu u siebie samego lub bliskiej osoby? Jakie symptomy świadczą o chorobie alkoholowej, jakie fazy uzależnienia od alkoholu wyróżniamy? Na wszystkie te pytania odpowiedzi poszukują osoby, które same zaczynają sobie zdawać sprawę z problemu, który je dotknął, a także bliscy uzależnionych. Poznaj 7 objawów choroby alkoholowej i daj sobie pomóc już dziś.

Alkoholizm – objawy uzależnienia, które powinieneś dostrzec

7 objawów choroby alkoholowej

Alkoholizm daje różnorodne objawy, ponieważ uzależnienie od alkoholu wpływa na cały organizm człowieka i sposób jego funkcjonowania. Dotyka psychiki i wszystkich układów oraz organów, które są niezbędne, by organizm mógł cieszyć się dobrą kondycją i zdrowiem. Objawy alkoholizmu i choroby alkoholowej dotyczą przede wszystkim:

  • wątroby i trzustki,
  • układu pokarmowego, w tym przełyku, żołądka, gardła czy dwunastnicy,
  • serca,
  • nerek.

Co więcej, choroba alkoholowa ma kilka faz i objawy alkoholizmu różnią się w zależności od tego, na jakim etapie uzależnienia znajduje się dana osoba. Wszystko dlatego, że alkohol stopniowo uzależnia człowieka zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Na początku daje uczucie odprężenia, pozwala na ucieczkę od problemów, by ostatecznie przejąć kontrolę nad życiem i sprawić, że bez alkoholu człowiek nie jest w stanie funkcjonować. Każdy alkoholik przechodził przez pewne etapy choroby alkoholowej. Jakie fazy uzależnienia od alkoholu i choroby alkoholowej możemy wyróżnić?

  • wstępną (prealkoholową),
  • ostrzegawczą (zwiastunową),
  • krytyczną (ostrą),
  • przewlekłą.

Do diagnozy choroby alkoholowej uprawniony jest psycholog, psychiatra lub specjalista leczenia uzależnień. W zależności od konkretnego przypadku, u jednego pacjenta może wystąpić szereg objawów, a u innego tylko kilka. Dlatego do trafnej diagnozy potrzebne są: specjalistyczna wiedza, doświadczenie i indywidualne podejście. Jakie są zatem powszechne i zauważalne objawy choroby alkoholowej u osób zmagających się z jej przewlekłą odmianą?

  • regularne, codzienne sięganie po alkohol,
  • zaniedbywanie obowiązków, rodziny, pracy i skupianie uwagi na alkoholu,
  • utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu oraz zwiększona tolerancja na etanol,
  • głód alkoholowy,
  • tzw. zespół abstynencyjny,
  • depresja alkoholowa,
  • marskość wątroby.

1. Regularność spożywania alkoholu jako objaw alkoholizmu

Podstawowy objaw choroby alkoholowej, pojawiający się często już na jej wstępnym etapie, to potrzeba regularnego sięgania po alkohol. Wystarczy, że nie jesteś w stanie funkcjonować w pracy bez wypicia rano drinka czy lampki wina. A może nie pijesz przed pracą, ale za to po niej codziennie relaksujesz się z kuflem piwa, by stopniowo zwiększać ilość wypijanego alkoholu? To jeden z pierwszych sygnałów do niepokoju – niepohamowana potrzeba sięgnięcia po wódkę pojawiająca się każdego dnia to jeden z niepokojących sygnałów choroby alkoholowej. Warto go szybko zuważyć, ponieważ dzięki obserwacji organizmu na wczesnym etapie możemy samodzielnie wyjść z nałogu, podczas gdy w zaawansowanym stadium jedynym wyjściem może okazać się terapia alkoholowa w profesjonalnym ośrodku

7 objawów choroby alkoholowej

2. Zaniedbywanie obowiązków – niepokojące objawy alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu daje także objawy związane z funkcjonowaniem człowieka w środowisku pracy, rodziny i znajomych. Dla wielu uzależnionych alkohol staje się priorytetem, alkoholik nie ma czasu dla dzieci, żony, ponieważ pije coraz więcej i więcej. O ile na początku jest w stanie wykonywać obowiązki w pracy, o tyle z czasem problem narasta, a to, co wcześniej było najważniejsze, schodzi na drugi plan, ponieważ na pierwszym znajduje się alkohol. 

3. Utrata kontroli nad zachowaniem to objaw alkoholizmu

Zauważasz, że jesteś w stanie pić więcej i nie odczuwać działania alkoholu? A może wręcz przeciwnie, upijasz się znacznie szybciej niż kiedyś? To mogą być objawy choroby alkoholowej, zwłaszcza jeśli nie jesteś w stanie odmówić sobie kolejnego drinka czy kieliszka wódki lub wina i przez to pijesz coraz więcej. Nie kontrolujesz swojego zachowania po wypiciu alkoholu, nie panujesz nad emocjami, masz luki w pamięci i nie pamiętasz, co robiłeś w danym czasie? Zmiany zachowania spowodowane alkoholem mogą powodować także inne problemy, także z prawem, jeśli nie kontrolując swoich poczynań, będziemy prowadzili samochód. Jeli tego typu objawy dotyczą właśnie Ciebie, to znak, że być może czas zdecydować się na leczenie alkoholizmu z pomocą specjalistów.

4. Objawy choroby alkoholowej – głód alkoholowy

Głód alkoholowy to jeden z psychicznych objawów choroby alkoholowej, który powoduje, że osoba uzależniona czuje niepohamowaną chęć sięgnięcia po alkohol. Regularne picie staje się sposobem radzenia sobie z problemami. Część alkoholików nie odczuwa objawów głodu alkoholowego, ponieważ nie jest w stanie funkcjonować w trzeźwości nawet przez krótki czas. Z głodem alkoholowym wiążą się także inne objawy alkoholizmu, takie jak:

  • nerwowość, niepokój i lęk,
  • uczucie skrętu żołądka,
  • wyczuwanie zapachu alkoholu mimo jego braku w najbliższym otoczeniu.

Warto pamiętać, że głód alkoholowy dotyczy nie tylko osób pijących, ale także tych, którzy podjęli się terapii alkoholowej. To jeden z powodów, dla którego warto zdecydować się na pomoc udzielaną przez specjalistyczny ośrodek leczenia uzależnień, w którym fachowcy są w stanie łagodzić objawy alkoholizmu, w tym głodu alkoholowego, z pomocą leków.

5. Zespół abstynencyjny – objawy choroby alkoholowej w zaawansowanej fazie

Zespół abstynencyjny, określany inaczej jako zespół odstawienia, to szereg objawów, które występują u osób uzależnionych na skutek zaprzestania dostarczania alkoholu do organizmu. W zależności od stopnia zaawansowania choroby u każdego alkoholika mogą występować różnorodne objawy – od niewielkiego uczucia niepokoju czy bólu głowy, po stan zagrażający życiu. Alkoholik, którego dotknął zespół odstawienia, może zmagać się z następującymi skutkami somatycznymi i psychicznymi:

7 objawów choroby alkoholowej
  • nudnościami, wymiotami,
  • bólami głowy,
  • drżeniem rąk,
  • niepokojem, lękiem, nerwowością,
  • arytmią, przyspieszoną akcją serca,
  • wzmożoną potliwością,
  • brakiem apetytu,
  • bezsennością,
  • drgawkami przypominającymi objawy padaczki,
  • majaczeniem.

6.Objawy alkoholizmu – depresja alkoholowa

Krótkotrwałe i sporadyczne picie alkoholu działa rozluźniająco, ale długotrwały nałóg skutkuje niejednokrotnie depresją alkoholową stanowiącą objaw alkoholizmu. Jej skutki, zgodnie z obowiązującym w Polsce kryterium ICD-10, są:

  • obniżenie nastroju i brak odczuwania radości,
  • brak energii do życia i osłabienie,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • myśli samobójcze,
  • zmniejszony lub wzmożony apetyt,
  • bezsenność lub nadmierna senność.

7. Objawy alkoholizmu – marskość wątroby

Objawy marskości wątroby u alkoholika pojawiają się na zaawansowanym etapie choroby alkoholowej. Dlaczego? Ponieważ regularnie wypijany alkohol powoduje niszczenie błon komórkowych hepatocytów (komórek, z których zbudowana jest wątroba). Szacuje się, że aż u 8 na 10 osób uszkodzenia wątroby wynikają właśnie z nadużywania alkoholu – wszystko dlatego, że większość spożywanego etanolu trafia właśnie do niej. Wątroba alkoholika już nie jest w stanie się zregenerować, reaguje marskością, dlatego konieczny jest przeszczep. Marskość wątroby polega na zaniku miąższu (komórek), co z kolei zaburza jej pracę – wątroba nie oczyszcza organizmu z toksyn. Jeśli zatem chcesz dbać o swoje zdrowie, to powinieneś odstawić alkohol jak najprędzej.

Objawy alkoholizmu i jego skutki bardzo trudno zwalczyć – warto jednak zrobić wszystko, by osiągnąć wyznaczony cel i żyć w trzeźwości, ponieważ alkohol oddziałuje na wszystkie organy, a ponadto pogarsza samopoczucie, relacje z ludźmi, czasem zabiera pracę. Jeśli chcesz odzyskać kontrolę nad swoim życiem, zgłoś się do ośrodka leczenia uzależnień Awamedic, w którym otrzymasz fachowe wsparcie.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Zobacz więcej

Podobne artykuły

Czy alkoholizm jest wyleczalny?

Alkoholizm to poważne uzależnienie, które dotyka miliony ludzi na całym świecie i stwarza poważne wyzwania dla zdrowia i codziennego życia. Wielu zadaje sobie pytanie: czy alkoholizm jest wyleczalny. Odpowiedź na

Zobacz więcej
Jak żyć z alkoholikiem?

Życie z osobą uzależnioną od alkoholu to jedno z najtrudniejszych wyzwań, które mogą spotkać każdego z nas. Konieczność codziennej walki z problemem oraz utrzymania harmonii w rodzinie może być źródłem

Zobacz więcej

4 – dniowa detoksykacja organizmu 
w ośrodku Awamedic
w pakiecie z psychoterapią

1000zł TANIEJ

Dowiedz się więcej

+48 664 700 306