AWAMEDIC

Oferta ośrodka

Leczenie uzależnienia od marihuany

Uzależnienie od marihuany znacznie różni się od innych narkotyków ze względu na to, że często nie daje objawów fizycznych. Mimo że proces uzależniania się od marihuany trwa znacznie dłużej niż w przypadku tzw. narkotyków twardych, w niektórych przypadkach może pomóc jedynie leczenie uzależnienia od marihuany przeprowadzone przez specjalistów. I Ty szukasz profesjonalnego wsparcia? Ośrodek leczenia narkomanii Awamedic w Kielcach proponuje zamkniętą, stacjonarną terapię narkotykową dla osób z całej Polski opartą o autorski program, prowadzoną przez lekarzy i terapeutów z wieloletnim doświadczeniem.

Jak objawia się uzależnienie od marihuany?

Marihuana to tak naprawdę suszone kwiatostany konopi indyjskiej lub siewnej. Za jej uzależniające i psychoaktywne działanie odpowiada HTC, substancja, która wpływa na pracę ośrodkowego układu nerwowego. Zazwyczaj osoby uzależnione palą marihuanę w postaci skrętów lub z pomocą tzw. fifek, rzadziej dodają do spożywanego jedzenia. Marihuana szybko przenika do mózgu, w związku z czym:

 • przynosi uczucie relaksu i odprężenia,
 • powoduje zaburzenia percepcji, halucynacje i urojenia,
 • obniża koncentrację,
 • pobudza wyobraźnię,
 • tymczasowo upośledza pamięć krótkotrwałą,
 • zwiększa łaknienie,
 • rozkurcza mięśnie i rozszerza oskrzela,
 • może powodować tzw. synestezję, czyli słyszenie kolorów lub widzenie dźwięków.

Uzależnienie od marihuany może być niebezpieczne – halucynacje i urojenia sprawiają, że nieraz osoby uzależnione skaczą z okna, ponieważ myślą, że potrafią latać. Długotrwałe i częste przyjmowanie HTC sprawia, że odurzenie ma charakter stały. Dlatego też leczenie uzależnienia od marihuany w takich przypadkach bywa konieczne

Jak pomóc osobie zmagającej się z uzależnieniem od marihuany?

W opinii społecznej dalej panuje przeświadczenie, że marihuana nie uzależnia i nie jest szkodliwa. Potwierdza je legalizacja marihuany w Holandii czy Szwajcarii. Według lekarzy obecny w niej składnik – HTC – może powodować trwałe skutki, takie jak:

 • zapaści, zaburzenia pracy układu oddechowego i sercowo-naczyniowego,
 • trwałe zaburzenia koncentracji, percepcji i przyswajania wiedzy,
 • ataki agresji i nadwrażliwość,
 • unikanie kontaktu z ludźmi, zamknięcie się w sobie.
    

Wówczas konieczne jest leczenie uzależnienia od marihuany w profesjonalnym ośrodku z pomocą psychiatrów i psychoterapeutów. Niezbędne jest przede wszystkim uświadomienie problemu osobie uzależnionej, a następnie nauka radzenia sobie z chęcią sięgnięcia po marihuanę. Warto także przeanalizować przyczyny, z powodu których pacjent zaczął zażywać narkotyki, by wyeliminować źródło problemu. Nad tym procesem czuwają specjaliści z Awamedic oferujący terapię zamkniętą, jak i ambulatoryjną dla narkomanów. Leczenie uzależnienia od marihuany przebiega w komfortowych warunkach, z zachowaniem anonimowości oraz z indywidualnym podejściem do każdego pacjenta. Oferujemy możliwość dojazdu do ośrodka dla mieszkańców całej Polski i pobyt w dwuosobowych pokojach z prywatnymi łazienkami. Zapraszamy do kontaktu.