AWAMEDIC

Objawy Alkoholizmu

Objawy alkoholizmu w zaawansowanym stadium trudno przeoczyć. Choroba alkoholowa rozwija się jednak podstępnie i stopniowo, a alkoholikami są także osoby wykształcone z tzw. dobrych domów. Pierwsze objawy alkoholizmu nie budzą takich kontrowersji. Osoba uzależniona częściej wychodzi „na piwo”, relaksuje się lampką wina po ciężkim dniu, a kaca leczy „klinem”. Zobacz, jakie są fazy alkoholizmu i jakie spustoszenie sieje w organizmie choroba alkoholowa.

Objawy alkoholizmu na początku nie są tak oczywiste. W pierwszej fazie choroby alkoholowej mogą być bardzo subiektywne i trudno je rozpoznać, ponieważ alkoholik maskuje problem. Dopiero w zaawansowanym stadium uzależnienia od alkoholu stają się widoczne gołym okiem.

Objawy alkoholizmu mogą rozwijać się długo i niepostrzeżenie. Chęć wypicia kilku lampek wina czy paru kufli piwa, bo po prostu nam smakują, trudno odróżnić od przymusu sięgnięcia po alkohol. Alkoholik może sam nie wyczuwać, gdzie leży ta granica. Choroby alkoholowej tym bardziej nie wyczuwają bliscy alkoholika, którzy oszukują się, że wszystko jest w porządku. Jakie są wczesne objawy alkoholizmu u kobiet i mężczyzn?

Alkoholizm – objawy choroby alkoholowej

Do objawów choroby alkoholowej zaliczamy:

Głód alkoholowy – alkoholik odczuwa silne pragnienie sięgnięcia po alkohol. Przymus picia jest bardzo duży, a jego zaprzestanie powoduje cierpienie.
Zespół abstynencyjny – objawy pojawiające się po przerwaniu picia alkoholu. Należą do nich m.in.

  • skoki ciśnienia tętniczego,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • drżenie ciała i kończyn,
  • nudności,
  • wymioty,
  • poty,
  • uczucie napięcia,
  • nadwrażliwość na dźwięki,
  • lęki.

W przypadku zespołu abstynencyjnego powikłanego dodatkowo mogą występować napady drgawkowe i halucynacje.
Upośledzenie kontroli – alkoholik nie jest w stanie ustanowić granicy spożywania alkoholu i powstrzymać się od dalszego picia.
Zwiększona tolerancja na alkohol – osoba borykająca się z chorobą alkoholową musi spożywać coraz większe dawki alkoholu, aby wywołać ten sam efekt co wcześniej.
Koncentracja życia wokół alkoholu – uzależniony całą energię zużywa na zdobywanie i picie alkoholu, zaniedbując przy tym inne sfery życia.
Uporczywe picie pomimo świadomości jego skutków – alkoholik zdaje sobie sprawę, że robi sobie krzywdę, nie jest jednak w stanie zmienić swojego zachowania.
Zobacz także: Depresja to nie tylko smutek. Jak rozpoznać objawy depresji?

Alkoholizm – jak rozpoznać, sygnały ostrzegawcze

Zanim u alkoholika rozwinie się choroba alkoholowa ze wszystkimi jej objawami, można u niego rozpoznać kilka symptomów ostrzegawczych. Jeśli u danej osoby w ciągu pół roku bliscy zauważą co najmniej 2 razy któryś z poniższych sygnałów, możemy mówić o uzależnieniu. Osoba, u której występują pierwsze objawy alkoholizmu:

  • codziennie wypija co najmniej 2 piwa, 2 lampki wina lub duży kieliszek wódki,
  • jednorazowo potrafi wypić litr wina, ćwierć litra wódki lub 5 dużych piw,
  • dzień rozpoczyna od alkoholu, tzw. poranne piwo,
  • częściej umawia się ze znajomymi „na piwo”, proponuje alkohol na imprezach,
  • pije alkohol do posiłków,
  • alkoholem „łagodzi” objawy kaca, tzw. klinowanie,
  • prowadzi samochód po alkoholu,
  • po wypiciu trunków wyskokowych staje się bardziej pewny siebie, pozbywa się kompleksów i zahamowań,
  • pije w sytuacjach stresowych, w ramach relaksu po ciężkim dniu, aby zapomnieć,
  • pije aż do „urwania filmu”, po wypiciu obserwuje u siebie tzw. przerwy w życiorysie,
  • spożywa alkohol w samotności, w ukryciu.


Warto zauważyć, że nie trzeba pić codziennie, aby być alkoholikiem. W zaawansowanym stadium choroby pije się ciągami, co kilka dni, tygodni czy miesięcy, po czym następuje okres, kiedy alkoholik w ogóle nie sięga po alkohol.

Alkoholizm – skutki

Alkoholizm upośledza wszystkie sfery życia osoby uzależnionej:

Prowadzi do ciężkich schorzeń fizycznych:

  • marskość wątroby,
  • uszkodzenie trzustki,
  • uszkodzenie mięśnia sercowego,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • polineuropatie,
  • impotencja.

Powoduje szereg zaburzeń psychicznych:

  • depresja,
  • padaczka alkoholowa,
  • psychozy,
  • zespół Wernickego-Korsakowa.

Alkoholizm uniemożliwia pracę, niszczy życie rodzinne, powoduje trudności w kontaktach z ludźmi. Osoby uzależnione od alkoholu często mają problemy z prawem czy finansami. Im wcześniej zostaną rozpoznane pierwsze objawy alkoholizmu, tym łatwiej wygląda przejście przez terapię alkoholizmu.

Fazy uzależnienia od alkoholu.

Alkoholizm – fazy uzależnienia od alkoholu
Wyróżnia się 4 fazy alkoholizmu:

Picie towarzyskie – trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Alkoholik odkrywa, że picie alkoholu relaksuje, odpręża i odgania trudne emocje. Często sięga po kieliszek w gronie znajomych i na imprezach.
Faza ostrzegawcza – chory zaczyna mieć tzw. przerwy w życiorysie, czyli krótkie amnezje związane z piciem. Alkoholik coraz częściej szuka okazji do napicia się. Spożywanie alkoholu coraz częściej kończy się „urwaniem filmu” i kacem, który leczy się „klinem”.
Faza krytyczna – alkoholik traci kontrolę nad piciem. Pije ciągami przeplatanymi okresami abstynencji. Lekceważy swoje zdrowie, zaniedbuje rodzinę i zaczyna opuszczać się w pracy. Staje się bardziej agresywny, często dochodzi do konfliktów małżeńskich.
Faza chroniczna – Ciągi są bardzo długie, a okresy niepicia krótkie. Alkoholik sięga po alkohol od razu po przebudzeniu i upija się w samotności. Tolerancja na alkohol spada. Osoba borykająca się z chorobą alkoholową niszczy siebie i wszystkich wokół. Następuje degradacja zawodowa i społeczna. Alkohol staje się jedynym celem w życiu. Pojawiają się psychozy alkoholowe i halucynozy.

Alkoholizm – komu grozi?

Wbrew obiegowym opiniom uzależnienie od alkoholu wcale nie musi dotyczyć bezdomnych czy osób z marginesu społecznego. Alkoholikiem może zostać każdy, nie tylko artysta czy celebryta. Wiek, status czy płeć też nie mają znaczenia. Wiele osób uzależnionych od alkoholu pije „kulturalnie” w pubach, klubach czy przy okazji spotkań towarzyskich. Problem zaczyna się, kiedy alkohol spożywany jest coraz częściej i w większych ilościach, a osoba z chorobą alkoholową nie umie funkcjonować na imprezach bez niego.

Śmierdzący pan spod budki z piwem – to już niejedyne wyobrażenie alkoholika. Coraz częściej z pierwszymi objawami alkoholizmu zmagają się osoby młode, dobrze wykształcone, o wysokim statusie społecznym i dobrą pracą. Wieczorem sięgają po kieliszek z procentami po to, by się zrelaksować i odreagować problemy codziennego dnia. Jeśli wejdzie im to w nawyk, zaczyna się problem.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Zobacz więcej

Podobne artykuły

Co po detoksie alkoholowym?

Po zakończeniu detoksu alkoholowego kluczowe staje się podjęcie dalszych działań, które pomogą w utrzymaniu trzeźwości i zapobiegną nawrotom. Detoks usuwa alkohol z organizmu, ale nie rozwiązuje problemu uzależnienia psychicznego i

Zobacz więcej
Ile trwa detoks alkoholowy?

Czas trwania detoksu alkoholowego może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak poziom uzależnienia, ogólny stan zdrowia pacjenta, długość okresu nadmiernego spożycia alkoholu oraz indywidualne cechy organizmu. U

Zobacz więcej
Czy alkoholizm jest wyleczalny?

Alkoholizm to poważne uzależnienie, które dotyka miliony ludzi na całym świecie i stwarza poważne wyzwania dla zdrowia i codziennego życia. Wielu zadaje sobie pytanie: czy alkoholizm jest wyleczalny. Odpowiedź na

Zobacz więcej

4 – dniowa detoksykacja organizmu 
w ośrodku Awamedic
w pakiecie z psychoterapią

1000zł TANIEJ

Dowiedz się więcej

+48 664 700 306