AWAMEDIC

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

Alkoholowy zespół abstynencyjny rozwija się, kiedy człowiek – dotychczas pijący alkohol regularnie i w dużych ilościach – nagle przestaje go spożywać lub też drastycznie zmniejsza przyjmowane dawki. Alkoholowy zespół abstynencyjny może być uciążliwy i niegroźny, ale i stanowić nawet zagrożenie życia. Kiedy więc alkoholowy zespół abstynencyjny jest najbardziej groźny? Jakie leczenie stosuje się u osób, u których rozwinie się alkoholowy zespół abstynencyjny?

Alkoholowy zespół abstynencyjny (w skrócie AZA, inaczej alkoholowy zespół odstawienny) stanowi jedną z możliwych konsekwencji nadużywania, szczególnie przewlekle, alkoholu. Problem ten jest związany z nagłym całkowitym zaprzestaniem spożywania alkoholu lub ze znacznym zmniejszeniem ilości jego przyjmowania. U różnych osób alkoholowy zespół abstynencyjny może się rozwijać po odmiennym czasie – typowo do jego pojawienia się dochodzi w ciągu 24-48 godzin od zaprzestania picia alkoholu, możliwe jest jednak wystąpienie alkoholowego zespołu abstynencyjnego już w ciągu kilku (nawet dwóch) godzin po wypiciu ostatniego drinka.

Teoretycznie alkoholowy zespół abstynencyjny może się pojawić u każdej osoby, która nadużywa alkoholu. Im jednak dany człowiek przyjmuje alkohol w nadmiernych ilościach dłużej i im większe ilości tego płynu są przez niego przyjmowane, tym ryzyko alkoholowego zespołu abstynencyjnego narasta.

Przyczyny alkoholowego zespołu abstynencyjnego

To, co się dzieje z ludźmi spożywającymi alkohol, jest znane prawdopodobnie każdemu. Umiarkowane ilości alkoholu mogą doprowadzić do wystąpienia u pijącego stanu błogości i relaksu, a także skutkować wesołkowatością i poprawieniem nastroju. Alkohol wywiera tego typu działania przez to, że wpływa on bezpośrednio na czynność mózgu. Organizm człowieka, który regularnie (i w dużych ilościach) pije alkohol, wykształca tolerancję na ten związek, przez co aby wystąpiły wcześniej spotykane efekty spożycia alkoholu, taka osoba musi po prostu spożywać coraz to większe ilości alkoholu.

Alkohol jest substancją psychoaktywną, która wpływa również na układy neuroprzekaźników w układzie nerwowym. Regularnie wprowadzany do organizmu sprawia, że dochodzi do zmniejszonej syntezy wielu neuroprzekaźników, w tym m.in. dopaminy. Z tego właśnie względu po gwałtownym zaprzestaniu picia alkoholowego dochodzi do nagłego zwiększenia ilości neurotransmiterów w układzie nerwowym, co sprawia, że u pacjentów pojawiają się różnorodne objawy zespołu abstynencyjnego, wskazane jest zatem przerywanie każdego ciągu alkoholowego, w warunkach szpitalnych.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Zobacz więcej

Podobne artykuły

Jak pomóc alkoholikowi?
Jak pomóc alkoholikowi?

Zastanawiasz się, jak skutecznie pomóc bliskiej osobie borykającej się z problemem alkoholowym? Wsparcie może przyjąć różne formy, a odpowiednio dobrana terapia jest kluczowa dla powodzenia. Dowiedz się więcej o kompleksowej

Zobacz więcej
Czy seksoholizm to choroba?
Czy seksoholizm to choroba?

Zastanawiasz się, co stoi za zjawiskiem seksoholizmu i czy może być uznany za zaburzenie? Artykuł porusza problem seksoholizmu, wyjaśniając, na czym polega uzależnienie i jakie terapie mogą pomóc osobom dotkniętym

Zobacz więcej

4 – dniowa detoksykacja organizmu 
w ośrodku Awamedic
w pakiecie z psychoterapią

1000zł TANIEJ

Dowiedz się więcej

+48 664 700 306