AWAMEDIC

Czym różni się alkoholizm kobiet i mężczyzn?

Alkoholizm wciąż bywa uważany za męski problem. Rzeczywiście, według statystyk WHO zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu dotyczą w Europie aż 14,8% mężczyzn i tylko 3,5% kobiet. Chociaż uzależnienie rzadziej spotyka panie, nie można powiedzieć, że ten problem nie istnieje, dlatego warto bliżej przyjrzeć się kobiecemu alkoholizmowi.

Wpływ alkoholu na organizm kobiety i mężczyzny

Różnice między rolami społecznymi kobiet i mężczyzn stopniowo się zacierają. Panie poświęcają na prowadzenie domu mniej czasu niż kiedyś, rośnie też liczba singielek. Kobiety, podobnie jak mężczyźni, uczęszczają na suto zakrapiane imprezy czy piją dla rozluźnienia po stresującym dniu w pracy. Zmiany społeczne nie zmieniają jednak faktu, że organizm kobiety jest mniej odporny na alkohol. Po spożyciu takiej samej ilości etanolu, to kobieta szybciej trafi na odtrucie alkoholowe. Kraków i inne duże miasta przodują pod tym względem, ponieważ to właśnie tam panie częściej nadużywają alkoholu.

Kobiety zazwyczaj są niższe i lżejsze, przez co przyswajają ok. 40% więcej alkoholu po spożyciu tej samej dawki trunku co mężczyzna. Dzieje się tak, ponieważ kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej i mniej płynów w organizmie, a dodatkowo ich żołądki produkują mniej enzymów rozkładających alkohol. Do szybszego przyswajania etanolu przyczyniają się też kobiece hormony – estrogeny. Organizm kobiety jest również w mniejszym stopniu odporny na szkodliwe działanie alkoholu. Standardowa porcja etanolu to 0,5 l piwa, 200 ml wina lub 60 ml wódki. Mężczyźnie szkodzi spożycie dziewięciu takich porcji, a kobiecie – już trzech. Mniejszy stopień rozkładu alkoholu w żołądku sprawia, że duża jego część trafia do wątroby, dlatego u pijących kobiet ten organ szybciej zostaje uszkodzony. Podobnie dzieje się z mózgiem, dlatego panie są bardziej podatne na zaburzenia funkcji poznawczych. Stosunkowo szybko mogą też pojawiać się zaburzenia emocjonalne np. stany lękowe lub depresyjne. Alkohol powoduje też wypłukiwanie witaminy D, przez co zwiększa ryzyko osteoporozy, zwłaszcza u kobiet, które już przeszły menopauzę. Warto też pamiętać, że nadużywanie alkoholu może prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego, przedwczesnego porodu, zaburzeń rozwoju u płodu lub poronienia. Jest to jeszcze bardziej istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że uzależnione kobiety są bardziej narażone na ryzykowne zachowania i niechciane ciąże.

Dlaczego kobiety trafiają na odtrucie alkoholowe?

Podobnie jak w przypadku mężczyzn, alkoholizm kobiet może mieć różne przyczyny. Panie jeszcze częściej starają się ukrywać swój problem, stąd tak wiele wysokofunkcjonujących alkoholiczek. Kobiety boją się oceny ze strony otoczenia, dlatego z reguły późno trafiają na odtrucie alkoholowe. Warszawa i inne duże miasta nie są tutaj wyjątkiem, chociaż panuje w nich większa anonimowość. Wynika to głównie z wymagań wobec kobiet, od których wciąż powszechnie oczekuje się, że będą dobrymi paniami domu. Matka, która zaniedbuje dzieci i swoje obowiązki z powodu picia często jest ostrzej oceniana od ojca, postępującego w ten sam sposób. Warto też pamiętać, że spożywanie dużych ilości alkoholu zdaniem wielu osób nie przystoi kobietom, podczas gdy u mężczyzn jest to tolerowane, a w niektórych środowiskach wręcz oczekiwane. Zdarza się, że kobieta wpada w alkoholizm, ponieważ trwa przy uzależnionym mężu i zaczyna z nim pić, aby zatrzymać go w domu.

U pań, częściej niż u panów, przyczyną alkoholizmu są problemy emocjonalne. Nieumiejętność radzenia sobie ze stresem czy zaburzenia osobowości mogą sprawiać, że kobieta zaczyna szukać ucieczki w alkoholu. Panie coraz częściej sprawują odpowiedzialne, kierownicze stanowiska, a po powrocie do domu sięgają po z pozoru niewinny kieliszek wina, aby się zrelaksować. Niestety z czasem ilość alkoholu rośnie i niepostrzeżenie dochodzi do rozwoju uzależnienia. Częstą przyczyną alkoholizmu jest też samotność. Dotyczy to nie tylko młodych singielek, ale też wdów czy dojrzałych kobiet, których dorosłe dzieci opuściły już dom rodzinny. Alkohol może wydawać się dobrym sposobem, aby poprawić nastrój i zabić nadmiar wolnego czasu. Niestety uzależnienie nadchodzi szybciej niż mogłoby się wydawać, a wraz z nim liczne problemy zdrowotne.

Leczenie alkoholizmu u kobiet

Chociaż alkoholizm kobiet wygląda nieco inaczej, leczenie wygląda tak samo, jak w przypadku mężczyzn. Ośrodki terapii są koedukacyjne, ponieważ uzależnienie opiera się na takich samych mechanizmach. Pierwszym etapem są oczywiście odtrucia alkoholowe. Wrocław i inne duże miasta to miejsca, gdzie znajdziemy wiele prowadzących je placówek. Warto jednak pamiętać, że alkoholizm to nie tylko problem fizyczny, ale też psychiczny. Do zachowania trzeźwości konieczne jest więc nie tylko odstawienie alkoholu, ale też praca nad sobą podczas terapii. Doświadczeni specjaliści leczenia uzależnień uczą pacjentów, jak powstrzymać się od powrotu do alkoholizmu po opuszczeniu ośrodka. W wielu przypadkach warto też skorzystać z terapii pogłębionej, aby nauczyć się zdrowych metod radzenia sobie ze stresem czy problemami emocjonalnymi, które doprowadziły do ucieczki w alkohol.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Zobacz więcej

Podobne artykuły

Co po detoksie alkoholowym?

Po zakończeniu detoksu alkoholowego kluczowe staje się podjęcie dalszych działań, które pomogą w utrzymaniu trzeźwości i zapobiegną nawrotom. Detoks usuwa alkohol z organizmu, ale nie rozwiązuje problemu uzależnienia psychicznego i

Zobacz więcej
Ile trwa detoks alkoholowy?

Czas trwania detoksu alkoholowego może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak poziom uzależnienia, ogólny stan zdrowia pacjenta, długość okresu nadmiernego spożycia alkoholu oraz indywidualne cechy organizmu. U

Zobacz więcej
Czy alkoholizm jest wyleczalny?

Alkoholizm to poważne uzależnienie, które dotyka miliony ludzi na całym świecie i stwarza poważne wyzwania dla zdrowia i codziennego życia. Wielu zadaje sobie pytanie: czy alkoholizm jest wyleczalny. Odpowiedź na

Zobacz więcej

4 – dniowa detoksykacja organizmu 
w ośrodku Awamedic
w pakiecie z psychoterapią

1000zł TANIEJ

Dowiedz się więcej

+48 664 700 306