AWAMEDIC

Dlaczego alkoholik nie chce się leczyć?

Życie z osobą uzależnioną nie należy do łatwych. Bliscy zdają sobie sprawę, że alkoholik potrzebuje pomocy, ale często nie wiedzą, jak zmotywować go do leczenia. Warto lepiej zrozumieć uzależnienie, żeby zdać sobie sprawę, dlaczego alkoholik zachowuje się w taki, a nie inny sposób.

Rodzina alkoholika a terapia uzależnień

Osobie z zewnątrz trudno jest zrozumieć, jak działa uzależnienie od alkoholu. Alkoholik odbiera rzeczywistość w inny sposób niż zdrowy człowiek. Dla rodziny uzależnionego konieczność rozpoczęcia terapii jest po prostu oczywista. Bliskim trudno jest uwierzyć, że alkoholik nie dostrzega, jak niszczy sobie życie prywatne i zawodowe. Sytuacja z miesiąca na miesiąc staje się coraz poważniejsza, dlatego rodzina zdecydowanie nalega na rozpoczęcie terapii.

Ku zaskoczeniu bliskich, okazuje się jednak, że z perspektywy alkoholika sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Osoba uzależniona żyje w pewnego rodzaju iluzji. Wmawia sobie i próbuje przekonać innych, że nie ma problemu z piciem. Ten problem dotyczy zwłaszcza wysokofunkcjonujących alkoholików. Osoba uzależniona jest przekonana, że doskonale sobie radzi. W końcu pracuje i wywiązuje się ze swoich obowiązków, a picie uważa wyłącznie za przyjemną formę spędzania przyjemnego czasu. Nie dostrzega więc potrzeby, żeby zmieniać swoje życie. Uwagi bliskich nie wydają mu się aktem troski, a po prostu złośliwością lub tworzeniem problemów, które nie istnieją.

Dlaczego alkoholik odmawia leczenia uzależnień?

Alkoholik przez długi czas jest przekonany, że leczenie uzależnień w Białymstoku i innych miastach nie jest przeznaczone dla takich osób, jak on. Chory woli oszukiwać się, że ma kontrolę nad piciem i w każdej chwili może odstawić alkohol. Prośby o rozpoczęcie terapii wywołują więc irytację, w końcu nikt z nas nie chciałby być zmuszany do leczenia choroby, na którą nie cierpi. Iluzje i zaprzeczenia są tak silne, że osoba uzależniona podświadomie znajduje wymówki dla swojego postępowania. Niestety, rzeczywistość ma niewiele wspólnego z wyobrażeniami alkoholika, a nieleczony problem nieustannie się pogłębia.

W końcu nadchodzi moment, kiedy alkoholik zdaje sobie sprawę, że ma poważny problem. Zazwyczaj dzieje się, to gdy dotkliwie odczuwa konsekwencje uzależnienia. Może dojść np. do utraty pracy, przyłapania na jeździe pod wpływem alkoholu czy publicznego upokorzenia. Nie oznacza to jednak, że alkoholik chętnie rozpocznie terapię. Taka postawa często wynika z błędnych przekonań na temat leczenia alkoholizmu. Osoba uzależniona obawia się, że będzie mieszkać w skandalicznych warunkach, otoczona ludźmi z marginesu społecznego i nieprzyjemnym personelem. Warto jednak wziąć pod uwagę, że współczesny ośrodek leczenia uzależnień w Lublinie praktycznie w niczym nie przypomina placówek sprzed kilkudziesięciu lat. Terapia przebiega w komfortowych warunkach, pod opieką doświadczonego personelu, który prowadzi pacjentów przez trudny proces odstawiania alkoholu.

Jak pomóc alkoholikowi?

Oczywiste jest, że bliscy osoby uzależnionej chcą jej pomóc. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie każde nasze działanie tak naprawdę pomaga choremu. Przede wszystkim, warto zdobywać wiedzę na temat uzależnienia. Im lepiej zrozumiemy, jak działa psychika chorego, tym łatwiej będzie uniknąć stosowanych przez niego manipulacji. Warto pamiętać, że pomoc profesjonalistów jest dostępna nie tylko dla osoby uzależnionej, ale też jej bliskich. Spotkania z terapeutą pomogą w uporaniu się z trudną sytuacją, co jest ważne, ponieważ rodziny chorych często zapominają o własnym stanie psychicznym.

Alkoholika oczywiście należy wspierać, co jednak nie oznacza, że nie trzeba stawiać mu zdrowych granic. Osoby uzależnionej przede wszystkim nie należy usprawiedliwiać. Alkoholik wystarczająco często sam znajduje wymówki dla swojego zachowania, dlatego nie powinniśmy mu ich podsuwać. Jeśli osoba uzależniona nie dała rady pójść do pracy, nie należy usprawiedliwiać jej przed pracodawcą lub pomagać w zdobyciu zwolnienia lekarskiego. Nie można też ulegać manipulacjom osoby uzależnionej, kiedy będzie prosiła o pieniądze lub zakup alkoholu, tłumacząc się złym samopoczuciem. Wyjściem z nałogu są detoksykacja i dalsze leczenie uzależnień w Katowicach lub innym mieście, a nie zapętlanie się w piciu.

Trzeba też powstrzymać się przed pomocą w problemach finansowych. Rodzina nie może płacić rachunków czy regulować długów. Takie postępowanie przekona alkoholika, że nawet jeśli wyda wszystkie pieniądze na alkohol, nie będzie musiał zmierzyć się z konsekwencjami swojego postępowania. Zdarza się też, że rodzina usprawiedliwia przemoc, którą stosuje wobec nich osoba uzależniona. Tak ważne jest więc korzystanie z pomocy specjalistów, którzy pomogą nie tylko alkoholikowi, ale całej rodzinie.

Życie z osobą uzależnioną jest pełne wyzwań i frustracji. Warto więc pamiętać, że podczas namawiania alkoholika na terapię nie można zapominać o sobie. Rodzina powinna zadbać przede wszystkim o własny stan psychiczny, żeby nie ulegać manipulacjom alkoholika, tylko mądrze motywować go do zmian.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Zobacz więcej

Podobne artykuły

alkohol
Jaki alkohol jest najbardziej szkodliwy?

Nikt nie powinien mieć wątpliwości, co do szkodliwego działania alkoholu. Większość z nas spożywa go umiarkowanie i okazjonalnie, ale kiedy staje się częścią codzienności, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ale

Zobacz więcej
uzależnienie od internetu
Jak rozpoznać uzależnienie od Internetu?

W dobie cyfryzacji i globalnej łączności Internet odgrywa coraz większą rolę we współczesnym życiu, stając się nieodłącznym elementem codzienności. Daje nam nieograniczone możliwości komunikacji, edukacji i rozrywki. Niemniej jednak, oprócz

Zobacz więcej

4 – dniowa detoksykacja organizmu 
w ośrodku Awamedic
w pakiecie z psychoterapią

1000zł TANIEJ

Dowiedz się więcej

+48 664 700 306