AWAMEDIC

Fazy alkoholizmu – jak postępuje uzależnienie?

Według statystyk Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, na jednego Polaka rocznie przypada średnio 11,7 litra czystego alkoholu. Jest to wartość wyższa od średniej europejskiej. Można powiedzieć, że alkohol na dobre wpisał się w nasze codzienne życie. Jak więc rozpoznać pierwsze niepokojące objawy uzależnienia?

Fazy alkoholizmu według Jellinka

Elvin Morton Jellinek to amerykański biostatystyk i fizjolog, który zasłynął ze swoich badań nad alkoholizmem. Wyróżnił cztery fazy uzależnienia od alkoholu.

Faza wstępna

Faza wstępna jest nazywana również prealkoholową. Na tym etapie, zachowanie potencjalnego alkoholika nie wzbudza jeszcze podejrzeń otoczenia. Sięga po alkohol, gdy jest zestresowany lub przygnębiony. Staje się to sposobem na rozluźnienie i poprawę nastroju. Na tym etapie, potencjalny alkoholik zazwyczaj pije w towarzystwie. Chętnie wychodzi na imprezy lub sam je organizuje. Z czasem tolerancja na alkohol rośnie. Potencjalny alkoholik musi więc pić coraz więcej, żeby osiągnąć uczucie odprężenia, a tym bardziej upojenia.

Faza ostrzegawcza

Pierwszym objawem wejścia w kolejną fazę uzależnienia jest wystąpienie tzw. palimpsestu alkoholowego. Potocznie określa się go jako „urwany film”. Osoba zagrożona alkoholizmem nie wie, co działo się z nią po spożyciu alkoholu, chociaż nie straciła przytomności. Potencjalny alkoholik stopniowo wyzbywa się zahamowań. Podczas imprez, nakłania towarzystwo do szybkiego picia w dużych ilościach. Zaczyna się też spożywanie alkoholu w samotności. Stopniowo pojawiają się wyrzuty sumienia. Osoba zagrożona alkoholizmem nie dopuszcza jednak do siebie myśli, że ma poważny problem. Wciąż racjonalizuje swoje zachowanie („inni piją więcej”, „mam prawo odstresować się po pracy”). Gdy ktoś zwraca uwagę na jej postępowanie, reaguje irytacją.

Faza krytyczna

Jest to moment, gdy alkoholik traci kontrolę nad piciem. Nie potrafi powstrzymać się od spożywania alkoholu, nawet w obliczu obowiązków lub próśb rodziny. Picie staje się ulubionym i najważniejszym zajęciem. Pojawiają się okresy abstynencji, ale alkoholik za każdym razem wraca do nałogu. Coraz bardziej zaniedbuje wszystkie sfery życia, zaczynają się problemy w relacjach z rodziną. Charakterystyczny dla tej fazy jest też głód alkoholowy. Alkoholik czuje pustkę i bezradność, ale wciąż wypiera istnienie problemu. Gdy bliscy zwracają mu na niego uwagę, może zachowywać się agresywnie.

Faza przewlekła

Faza przewlekła jest nazywana również chroniczną. Alkoholik pozostaje w ciągu, spożywa alkohol codziennie. Wyzbywa się wszelkich zahamowań, ponieważ chęć napicia się jest zbyt silna, aby się jej oprzeć. Chory wciąż jest nietrzeźwy, spada tolerancja na alkohol. Zaczynają też być widoczne negatywne konsekwencje fizyczne i psychiczne. Gdy chory próbuje odstawić alkohol, pojawiają się nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego. Problemy finansowe sprawiają, że uzależniony spożywa napoje coraz gorszej jakości. Im wcześniej otrzyma pomoc, tym lepiej. Jeżeli więc nasz bliski ma problem z nadużywaniem alkoholu, rozwiązaniem będzie profesjonalna terapia. Oferuje ją np. prywatny ośrodek leczenia uzależnień w Krakowie. Jeżeli alkoholik nie otrzyma pomocy, prędzej czy później dojdzie do wyczerpania, a nawet śmierci.

Jakie są skutki nieleczonego alkoholizmu?

Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba, niszcząca ciało i psychikę człowieka. Zwiększa ryzyko marskości wątroby, udaru mózgu, zawału serca, ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki, kamicy nerkowej, nowotworów jamy ustnej i przełyku czy zapalenia błony śluzowej żołądka i choroby wrzodowej. Uzależniony nie dba o higienę ani regularne spożywanie posiłków, dlatego cierpi cały jego organizm.

Nadużywanie alkoholu ma też destrukcyjny wpływ na psychikę. Chory zaczyna mieć problemy z pamięcią i koncentracją, mogą pojawiać się stany depresyjne i wahania nastrojów. Wielu alkoholików zachowuje się w gwałtowny i agresywny sposób, co niszczy relacje z bliskimi. Uzależnieniu towarzyszą też lęk i niepokój. Lekarstwem na wszystkie negatywne emocje staje się alkohol, co sprawia, że chory znajduje się w błędnym kole.

Jak skutecznie leczyć uzależnienie od alkoholu?

Alkoholizm nie jest wyłącznie fizycznym przymusem spożywania etanolu. Składa się na niego szereg czynników, związanych z ciałem i psychiką. Aby więc wyjść z uzależnienia, konieczna jest pomoc wykwalifikowanych terapeutów. Ratunkiem dla pacjentów z Lubelszczyzny będzie terapia uzależnień w Lublinie. Chory zrozumie tam źródło swojego problemu oraz mechanizmy, które wcześniej uniemożliwiały mu wyjście z nałogu. Terapeuci przygotują go na wyzwania, czekające po opuszczeniu ośrodka. Uzależniony całkowicie zmieni swój sposób myślenia i na nowo nauczy się życia w trzeźwości. Terapia nie jest więc wyłącznie przerwą w nadużywaniu alkoholu, ale przynosi długotrwałą poprawę.

Alkoholizm jest poważną chorobą, którą stopniowo postępuje. Bardzo ważne jest więc, żeby chory w porę otrzymał profesjonalną pomoc. Rozwiązaniem będzie leczenie uzależnień w Lublinie, podczas którego alkoholik znajduje się pod opieką specjalistów i uczy się życia bez używek.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Zobacz więcej

Podobne artykuły

alkohol
Jaki alkohol jest najbardziej szkodliwy?

Nikt nie powinien mieć wątpliwości, co do szkodliwego działania alkoholu. Większość z nas spożywa go umiarkowanie i okazjonalnie, ale kiedy staje się częścią codzienności, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ale

Zobacz więcej
uzależnienie od internetu
Jak rozpoznać uzależnienie od Internetu?

W dobie cyfryzacji i globalnej łączności Internet odgrywa coraz większą rolę we współczesnym życiu, stając się nieodłącznym elementem codzienności. Daje nam nieograniczone możliwości komunikacji, edukacji i rozrywki. Niemniej jednak, oprócz

Zobacz więcej
4 – dniowa detoksykacja organizmu
w pakiecie z psychoterapią
1000zł TANIEJ

Dowiedz się więcej

+48 664 700 306