AWAMEDIC

Jak działają prywatne ośrodki leczenia uzależnień?

Uzależnienia często kojarzone są z ludźmi, żyjącymi w biedzie, pozbawionymi pracy, a nawet domu. Taki sposób myślenia ma jednak niewiele wspólnego z rzeczywistością. Uzależnienie od alkoholu, narkotyków, hazardu, zakupów, Internetu, seksu lub pracy może dotknąć każdego. W takiej sytuacji warto wiedzieć, gdzie szukać specjalistycznej pomocy.

Publiczne ośrodki leczenia uzależnień

Musimy pamiętać, że osoba uzależniona pozostaje w świecie złudzeń. Mechanizm wyparcia jest jedną z psychologicznych podstaw nałogu. Alkoholik lub inny uzależniony zawsze będzie znajdował usprawiedliwienie dla swojego postępowania, żeby nie dopuszczać do siebie myśli o problemie, z którym musi się zmierzyć. Żeby przerwać błędne koło uzależnienia, konieczna jest więc fachowa pomoc.

Do wyboru mamy publiczny lub prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Alkoholizm jest problemem społecznym, dlatego każdy z nas ma prawo do bezpłatnego odbycia terapii w placówce, współpracującej z NFZ, bez względu na to, czy posiadamy ubezpieczenie zdrowotne. Realia w publicznych ośrodkach uzależnień często nie napawają jednak optymizmem. Placówki są przepełnione, dlatego pacjenci nie otrzymują od personelu wystarczająco dużo uwagi. Gdy w ośrodku jednocześnie pojawia się nawet kilkanaście osób, trudno o indywidualne podejście. Zdarza się również, że osoba uzależniona musi oczekiwać na przyjęcie nawet przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Jest to trudna sytuacja, ponieważ w tym czasie u pacjenta może dojść do pogorszenia zdrowia psychicznego i fizycznego. Osoba uzależniona często też zmienia zdanie i napotykając trudności, postanawia zrezygnować z leczenia.

Popularność publicznych ośrodków leczenia uzależnień wynika w dużej mierze oczywiście z kwestii finansowych, ponieważ terapia jest darmowa. Leczenie obejmuje badania diagnostyczne, programy terapeutyczne, niezbędne leki, wyżywienie oraz pomoc dla osób współuzależnionych. Po opuszczeniu ośrodka, chory często jest pozostawiony sam sobie, co znacznie zwiększa ryzyko powrotu do nałogu. Warto więc zastanowić się, czy skorzystanie z terapii dostępnej na NFZ, jest wystarczające. Jeśli potrzebujemy kompleksowej pomocy, warto się zastanowić nad pobytem w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu lub innym dużym mieście. Tego typu ośrodki znajdziemy w każdym województwie.

Dlaczego warto skorzystać z prywatnego ośrodka uzależnień?

Prywatne placówki nie świadczą usług w ramach NFZ, dlatego skorzystanie z ich usług jest odpłatne. Warto jednak pamiętać, że pobyt w ośrodku nie jest rozrywką, ale walką o zdrowie, a często nawet życie. Zaletą prywatnych ośrodków jest przede wszystkim sprawne przeprowadzanie procesu terapeutycznego. Osoba uzależniona nie musi przez kilka miesięcy czekać w kolejce. Dzięki reakcji w odpowiednim momencie, nie dopuszczamy do dalszego pogłębiania się problemu. Termin można zarezerwować z dnia na dzień, ponieważ ośrodki działają całodobowo. Dużym ułatwieniem w ośrodku Awamedic jest również zapewnienie transportu z domu pacjenta do placówki, co eliminuje problemy z dojazdem, powszechne wśród osób uzależnionych, które często nie mogą liczyć na pomoc bliskich. Samochód nie jest oznakowany, co zapewnia pacjentowi dyskrecję.

W prywatnym ośrodku, personel może w większym stopniu skoncentrować się na konkretnym pacjencie. Placówki nie są tak obłożone, jak ośrodki publiczne, dlatego każdy przypadek jest traktowany indywidualnie. Uzależniony nie jest wyłącznie numerkiem w statystykach. Może liczyć na kompleksową pomoc, dostosowaną do problemu i jego przyczyn.

Leczenie alkoholizmu lub narkomanii rozpoczyna się oczywiście od detoksykacji, która przebiega pod opieką lekarza. Jest to jednak dopiero początek złożonego i długotrwałego procesu wychodzenia z uzależnienia. Najważniejszą rolę odgrywa terapia indywidualna i grupowa, która pozwala na odnalezienie przyczyny problemu. Pacjent może zdecydować się na pobyt w zamkniętym ośrodku lub leczenie ambulatoryjne. Warto pamiętać, że opuszczenie swojego środowiska jest pomocne w procesie wychodzenia z uzależnienia. Terapia ambulatoryjna jest odpowiednia dla osób o silnej motywacji, mogących liczyć na wsparcie bliskich. Osoby uzależnione mogą również skorzystać z warsztatów, które ułatwiają początki samodzielnego życia w trzeźwości.

Ośrodki leczenia uzależnień we Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i innych dużych miastach świadczą kompleksową pomoc osobom uzależnionym. Warto pamiętać, że skorzystanie z ich usług to inwestycja w trzeźwość, a co za tym idzie, zdrowie fizyczne i psychiczne, relacje z bliskimi oraz długie życie.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Zobacz więcej

Podobne artykuły

alkohol
Jaki alkohol jest najbardziej szkodliwy?

Nikt nie powinien mieć wątpliwości, co do szkodliwego działania alkoholu. Większość z nas spożywa go umiarkowanie i okazjonalnie, ale kiedy staje się częścią codzienności, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ale

Zobacz więcej
uzależnienie od internetu
Jak rozpoznać uzależnienie od Internetu?

W dobie cyfryzacji i globalnej łączności Internet odgrywa coraz większą rolę we współczesnym życiu, stając się nieodłącznym elementem codzienności. Daje nam nieograniczone możliwości komunikacji, edukacji i rozrywki. Niemniej jednak, oprócz

Zobacz więcej

4 – dniowa detoksykacja organizmu 
w ośrodku Awamedic
w pakiecie z psychoterapią

1000zł TANIEJ

Dowiedz się więcej

+48 664 700 306