AWAMEDIC

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Uzależnienia często wydają nam się odległym problemem, który z pewnością nigdy nie będzie nas dotyczył. Nie możemy mieć jednak pewności, że my sami lub bliska nam osoba nie będzie w przyszłości zmagała się z takim problemem. W takiej sytuacji, musimy wiedzieć, gdzie szukać fachowej pomocy. Prywatne ośrodki leczenia uzależnień w Łodzi i innych dużych miastach oferują kompleksową opiekę dla alkoholików, narkomanów oraz osób, zmagających się z uzależnieniami behawioralnymi.

Jaka jest rola rodziny w leczeniu uzależnienia?

Musimy pamiętać, że współuzależnienie jest poważnym problemem, który także wymaga pomocy terapeutycznej. W prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień, na wsparcie psychologiczne mogą liczyć również bliscy osoby uzależnionej. Terapia pozwala nauczyć się, jak rozmawiać z członkiem rodziny o jego problemie oraz poznają schematy postępowania w sytuacjach kryzysowych. Konieczność leczenia współuzależnienia wynika z istotnej roli, którą bliscy odgrywają w procesie terapeutycznym. Jeśli postępowanie rodziny jest błędne, utrudnia zachowanie trzeźwości osobie uzależnionej, nawet jeśli bliscy mają dobre intencje.

Problemu nie można bagatelizować. Osoby uzależnione zawsze twierdzą, że mają całkowitą kontrolę nad swoim życiem i nie czują wewnętrznego przymusu, aby zażywać określone substancje lub zachowywać się w dany sposób. Bliscy nie mogą popierać jej w wyparciu i udawaniu, że problem nie istnieje. Nieleczone uzależnienie z czasem się pogłębia, dlatego nie warto zwlekać z interwencją. Im poważniejszy stan pacjenta, tym trudniej będzie mu wyjść z nałogu.

Jak traktować osobę uzależnioną?

Zadaniem osoby trzeźwej jest przerwanie milczenia i rozpoczęcie szczerej rozmowy na temat uzależnienia. Oczywiście, nie jest to proste, ale konieczne. Warto dobrze się przygotować do podjęcia tak trudnego tematu. Jeśli zapoznamy się z mechanizmami uzależnienia, z którym zmaga się nasz bliski, będzie nam łatwiej zrozumieć trudności, z którymi się zmaga. Mimo towarzyszących nam emocji, rozmowa powinna być, jak najbardziej rzeczowa.

Musimy zrozumieć, że osoba uzależniona, bez specjalistycznej pomocy, nie jest w stanie zmienić swojego zachowania. Człowiek, zmagający się z nałogiem, nie robi tego celowo, żeby sprawić swoim bliskim ból. Kluczem jest uświadomienie mu, że stracił kontrolę nad własnym życiem. Powinniśmy operować przykładami, np. wymieniać sytuacje, w których osoba uzależniona nie wywiązała się ze swoich obowiązków lub publicznie się upokorzyła. Celem takiego działania nie jest jednak wywołanie wstydu, ale przedstawienie powagi sytuacji.

Częstym błędem jest traktowanie uzależnionego, jak dziecka. Musimy pamiętać, że nawet jeśli nasz członek rodziny lub partner nie zachowuje się aktualnie, jak osoba dorosła, tak naprawdę wciąż nią pozostaje. Musi więc ponosić konsekwencje swoich decyzji. Osoby współuzależnione często kryją bliskich przed otoczeniem (np. podczas nieobecności w pracy), dbają o higienę uzależnionego i usprawiedliwiają jego postępowanie. Takie działanie na dłuższą metę jest szkodliwe, ponieważ ułatwia osobie uzależnionej wmawianie sobie, że funkcjonuje w prawidłowy sposób i problem nie istnieje.

W jaki sposób leczyć osobę uzależnioną?

Kluczem do wyjścia z nałogu i pozostania trzeźwym jest przejście długotrwałego, pełnego procesu leczenia. Do wyboru mamy placówki publiczne lub prywatne. Ośrodki, leczące pacjentów w ramach NFZ, są darmowe, ale poziom opieki jest w nich zdecydowanie niższy. Jeśli chcemy, żeby nasz bliski był traktowany w indywidualny sposób, najlepiej zdecydować się na prywatny ośrodek leczenia uzależnień we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie lub innym mieście, najbliższym naszemu miejscu zamieszkania.

Umieszczenie naszego bliskiego w tego typu placówce daje nam pewność, że znajduje się pod opieką specjalistów. Jeśli mamy do czynienia z poważnym problemem, najlepszym rozwiązaniem jest zamknięty ośrodek leczenia uzależnień. Osoba, zmagająca się z nałogiem, może wtedy opuścić swoje środowisko, co ułatwia zerwanie z dawnymi przyzwyczajeniami. Rodzina również może nabrać wtedy dystansu do całej sytuacji oraz skupić się na poszukiwaniu pomocy terapeutycznej dla osób współuzależnionych. Chory może skorzystać z bezpiecznego odtrucia, terapii grupowej i indywidualnej oraz warsztatów, które przygotowują do samodzielnego życia w trzeźwości. Musimy pamiętać, że nasz bliski powinien przejść przez cały ten proces, aby dotrzeć do przyczyny problemu. W innym wypadku, istnieje bardzo duże ryzyko powrotu do nałogu.

Leczenie uzależnienia nie jest przyczyną do wstydu. Powinniśmy zachęcać chorego do poszukiwania pomocy, zamiast udawać, że problem nie istnieje. Im szybciej osoba uzależniona trafi do ośrodka, tym szybciej i łatwiej wyjdzie z nałogu.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Zobacz więcej

Podobne artykuły

Czy alkoholizm jest wyleczalny?

Alkoholizm to poważne uzależnienie, które dotyka miliony ludzi na całym świecie i stwarza poważne wyzwania dla zdrowia i codziennego życia. Wielu zadaje sobie pytanie: czy alkoholizm jest wyleczalny. Odpowiedź na

Zobacz więcej
Jak żyć z alkoholikiem?

Życie z osobą uzależnioną od alkoholu to jedno z najtrudniejszych wyzwań, które mogą spotkać każdego z nas. Konieczność codziennej walki z problemem oraz utrzymania harmonii w rodzinie może być źródłem

Zobacz więcej

4 – dniowa detoksykacja organizmu 
w ośrodku Awamedic
w pakiecie z psychoterapią

1000zł TANIEJ

Dowiedz się więcej

+48 664 700 306