Wbrew pozorom uzależnienie od alkoholu przynosi negatywne skutki nie tylko w sferze społecznej alkoholika, gdyż wpływ alkoholu na organizm człowieka jest znacznie szerszy. Częste spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na psychikę i zdrowie, w tym na funkcjonowanie poszczególnych narządów, między innymi: mózgu, wątroby, nerek, serca, jelit.
Jak alkoholizm wpływa na zdrowie i zachowanie człowieka?
Nie potrzeba wykonywać szczegółowych i specjalistycznych badań, by zdawać sobie sprawę, że wpływ alkoholu na człowieka jest bardzo negatywny. Na organizm oddziałuje etanol, który:
- niszczy tkankę biologiczną,
- ogranicza bądź eliminuje koordynację ruchową,
- upośledza kontrolę nad własnymi poczynaniami.
Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła jednak wiarygodne badania na temat wpływu alkoholu na organizm człowieka – okazuje się, że uzależnienie od alkoholu to jeden z trzech czynników powodujących negatywne skutki dla zdrowia populacji – w zestawieniu tym przewodzą nadciśnienie tętnicze oraz palenie tytoniu. Etanol bardzo szybko przenika do krwi, dlatego już po kilkunastu minutach od spożycia alkoholu jesteśmy niezdolni do prowadzenia pojazdów i kontroli swojego postępowania. O ile sporadyczne spożycie alkoholu nie przynosi negatywnych skutków, o tyle uzależnienie od alkoholu wpływa na układ:
- nerwowy,
- krążenia,
- pokarmowy,
- oddechowy,
- moczowy,
- hormonalny,
Wpływ alkoholu na organizm człowieka – mózg i układ nerwowy
Pod wpływem alkoholu tkanka mózgowa stopniowo zanika, a neurony funkcjonują w sposób nieprawidłowy, co sprawia, że u osób uzależnionych pojawiają się zaniki pamięci o charakterze krótko- lub długotrwałym. Uszkodzeniu ulega istota szara oraz kora mózgowa, co obserwują lekarze, wykonując tomografię komputerową u pacjentów dotkniętych chorobą alkoholową. Pojawiają się także uszkodzenia naczyń krwionośnych, które mogą prowadzić do wylewów, zmiany neurologiczne, obniżenie sprawności umysłowej i zaburzenia psychiczne. Wpływ etanolu na organizm człowieka obejmuje także upośledzenie w sferze uczuciowej – spożywanie alkoholu w dużych ilościach powoduje tak silne emocje, że naturalne odruchy zostają ograniczone lub wyeliminowane. Spada kondycja fizyczna i seksualna,
Wpływ alkoholu na organizm człowieka – układ krwionośny i serce
Równie negatywnie alkohol wpływa na ciśnienie krwi i układ krwionośny, spożywanie go w dużych ilościach może powodować następujące skutki:
- arytmię – zaburzenia rytmu serca,
- podwyższone ciśnienie krwi,
- rozszerzenie i jednoczesne osłabienie naczyń krwionośnych,
- osłabienie kurczliwości mięśnia sercowego,
- zwężenie żył i tętnic.
Wpływ uzależnienia od alkoholu na zdrowie człowieka – wątroba i trzustka
Podstawową funkcją wątroby jest oczyszczanie organizmu z toksyn – to dlatego większość spożytego alkoholu trafia właśnie do wątroby i to ona jest najbardziej obciążona. Długoletnie spożywanie alkoholu powoduje różnorodne schorzenia wątroby, takie jak:
- zapalenie,
- owrzodzenie,
- zwłóknienie,
- marskość, która może dotykać nawet 50% alkoholików pijących ponad 20 lat.
Równie szkodliwy wpływ alkoholu na funkcjonowanie człowieka odnotowujemy w przypadku pracy trzustki – alkohol zaburza proces trawienia, sprawia, że trzustka produkuje toksyczne substancje, które niszczą ją samą. Co więcej, szkodzą jej też enzymy, które wytwarza, by pozbyć się alkoholu z organizmu. Wszystkie te skutki alkoholizmu powodują powstawanie stanów zapalnych, a te, niewykryte i nieleczone, mogą prowadzić nawet do śmierci.
Wpływ alkoholu na organizm człowieka – układ pokarmowy
Wpływ alkoholu na organizm człowieka dotyka także układ pokarmowy – osoby uzależnione od alkoholu są narażone na zapalenia błony śluzowej, przełyku, dwunastnicy oraz żołądka. Spożywanie nadmiernej ilości alkoholu zaburza także prawidłową pracę jelit.
Inne zaburzania powodowane przez alkohol
Niestety alkohol wpływa nie tylko na obecny stan zdrowia osoby uzależnionej – długotrwałe spożywanie go w dużych ilościach przynosi także negatywne skutki, które pogorszą samopoczucie i kondycję w przyszłości. Objawia się to na przykład w zwiększonym ryzyku zachorowania na nowotwory (zwłaszcza przełyku, jamy ustnej, gardła, krtani), konieczności przeszczepienia wątroby, zmianach w psychice – depresji, bezsenności, niepokoju – niedoborach witamin, a także składników mineralnych.
Wyeliminuj wpływ alkoholu na organizm, podejmij leczenie
Leczenie alkoholizmu nie jest łatwe, wymaga od pacjenta samozaparcia, dyscypliny, determinacji i przede wszystkim chęci. Samodzielne wyjście z nałogu może okazać się niemożliwe, zwłaszcza jeśli alkoholik przebywa w znanym środowisku. Dlatego też terapia przynosi znacznie lepsze efekty, jeśli jest przeprowadzana w profesjonalnym ośrodku, pod opieką specjalistów, mających wieloletnie doświadczenie. Decydując się na leczenie uzależnień z dala od domu, mamy większe szanse na życie w trzeźwości, a także ograniczenie negatywnego wpływu alkoholu na organizm.