Jak rozpocząć leczenie alkoholizmu, by terapia alkoholowa przyniosła zamierzony skutek? To jedno z pytań, na które odpowiedzi szukają nie tylko osoby uzależnione, ale także ich rodziny, które niejednokrotnie nie wiedzą, jak pomóc bliskiej osobie uzależnionej od alkoholu i jak ją wspierać oraz namówić na leczenie w profesjonalnym ośrodku. Podstawą, by zacząć leczyć alkoholizm, jest przede wszystkim decyzja samego alkoholika. Jakie kroki należy podjąć w następnej kolejności?
Leczenie alkoholizmu najlepiej zacząć od diagnozy
Uzależnienie od alkoholu to nałóg, który potrafi wpływać negatywnie zarówno na życie osobiste, jak i zawodowe, a osoby uzależnione nie zawsze zdają sobie sprawę, że codzienna potrzeba sięgania po alkohol oznacza uzależnienie. Równie często zdarza się, że alkoholik nie chce przyznać się ani przed sobą, ani przed rodziną i znajomymi, że powinien zgłosić się na leczenie alkoholizmu w profesjonalnym ośrodku. Jakie sygnały świadczą o tym, że dana osoba jest uzależniona od alkoholu?
- ukrywanie spożywania alkoholu,
- przeznaczanie coraz większych środków finansowych na zakup piwa, wina czy wódki,
- złe samopoczucie fizyczne i psychiczne pojawiające się w przypadku odstawienia alkoholu,
- odczuwanie psychicznej przyjemności po spożyciu alkoholu,
- irytacja pojawiająca się w związku z uwagami osób trzecich dotyczących nadmiernego spożywania alkoholu.
Jeśli większość sygnałów bądź wszystkie dotyczy właśnie nas, to znak, że powinniśmy odstawić alkohol. Od czego zacząć leczenie alkoholizmu? Pierwszy etap polega bowiem na terapii odwykowej, w trakcie której organizm jest odtruwany poprzez usunięcie z organizmu nadmiaru toksyn związanych z nagromadzeniem alkoholu we krwi. Niestety wiele osób próbuje leczyć uzależnienie od alkoholu samodzielnie, co w większości przypadków nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Lepiej zgłosić się do specjalisty zajmującego się terapią uzależnień, który posiada odpowiednie wykształcenie i wiedzę, dzięki czemu wie, jak pomóc osobie uzależnionej. Istotne jest także uświadomienie sobie, co tracimy wskutek uzależnienia – rodzinę, pieniądze, pracę.
Gdzie można leczyć alkoholizm?
Na czym polega leczenie alkoholizmu? Może polegać zarówno na terapii w zamkniętym ośrodku dla osób dotkniętych uzależnieniem, obejmującej leczenie farmakologiczne oraz psychoterapię, jak i na samej psychoterapii, indywidualnej lub grupowej, odbywającej się w miejscu zamieszkania chorego. Dużo lepsze efekty przynosi terapia alkoholizmu w ośrodku zamkniętym ze względu na to, że pacjent zostaje całkowicie odsunięty od dobrze znanego środowiska, co ogranicza ryzyko sięgnięcia po alkohol. Co więcej, leczenie w takich ośrodkach, także w Awamedic w Kielcach, rozpoczyna się od tak zwanego detoksu alkoholowego, polegającego na odtruciu organizmu poprzez podawanie specjalnych leków oraz substancji odżywczych – witamin i minerałów – ułatwiających proces odstawienia alkoholu.
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień
Specjalistyczne ośrodki specjalizujące się w pracy z osobami uzależnionymi od alkoholu starają się pomagać swoim pacjentom najlepiej, jak potrafią, rozumiejąc problem, z którym się zmagają. Dlatego leczenie alkoholizmu w tego typu klinikach jest całkowicie anonimowe i zazwyczaj przebiega daleko od domu, by pacjent mógł skupić się na pracy nad sobą z dala od przyzwyczajeń, nawyków oraz zagrożeń, które czyhają na niego w znanym środowisku. Ile trwa terapia alkoholowa? Jej długość zależy od wielu czynników, sam proces odwykowy w zamkniętym ośrodku obejmuje zazwyczaj kilka tygodni, później pacjent współpracuje z terapeutą w miejscu zamieszkania, by utrwalać wcześniej nabyte nawyki oraz strategie walki z nałogiem.
Jak zacząć leczyć alkoholizm? Tak naprawdę najlepiej rozpocząć od uświadomienia sobie skali problemu oraz od decyzji pacjenta, że chce sobie pomóc i zrezygnować z nałogu, by wrócić do normalnego życia. To pierwszy, ale najważniejszy krok, dzięki któremu wielu pacjentów wróciło do życia w trzeźwości. Jeśli chcesz go zrobić z Awamedic w Kielcach, skontaktuj się z nami telefonicznie.