Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że alkohol jest szkodliwy. Nie wszyscy wiedzą jednak, w jak dużym stopniu jest w stanie uszkodzić mózg. Jednym z najbardziej dobitnych oznak tego toksycznego działania jest otępienie alkoholowe. W naszym najnowszym wpisie przyjrzeliśmy się objawom demencji wynikającej uzależnienia oraz sposobom radzenia sobie z nimi.
Czym tak naprawdę jest otępienie alkoholowe?
Otępienie zazwyczaj kojarzy nam się z osobami w podeszłym wieku. Jeżeli jednak do naturalnych procesów starzenia dołożymy alkohol, ryzyko demencji zdecydowanie rośnie. Otępienie alkoholowe zazwyczaj pojawia się u osób po 60. roku życia, ale występuje również w młodszym wieku. Demencja wywołana uzależnieniem od alkoholu ma szereg objawów.
Zazwyczaj zaczyna się od problemów z pamięcią, zwłaszcza krótkotrwałą. Alkoholik często nie wie, co robił poprzedniego dnia. Może tłumaczyć to sobie po prostu ilością spożytego alkoholu, ale czasem wynika to już z uszkodzenia układu nerwowego. Pojawiają się też poważne problemy z przyswajaniem nowych informacji, nawet u osób, które wcześniej były zdolne i szybko nabywały wiedzę. Otępienie alkoholowe objawia się też trudnościami z liczeniem, planowaniem, a nawet poprawną interpretacją bodźców ze środowiska i logicznym myśleniem. Osobie uzależnionej coraz trudniej jest funkcjonować, ponieważ zapomina, co chciała zrobić i ma trudności w komunikacji z innymi. Sugestie bliskich, żeby zgłosić się na odtrucie alkoholowe w Łodzi lub innym mieście często spotykają się z obojętnością. Alkoholik pogrąża się w apatii, nie myśli o przyszłości, żyje jedynie chwilą obecną.
Życie z chorym na demencję alkoholową jest prawdziwym wyzwaniem. Uzależniony ma coraz większe problemy z dostosowaniem do otoczenia, ponieważ normy społeczne stają się dla niego czymś niezrozumiałym. Może dochodzić do zmian osobowości, spokojne wcześniej osoby niespodziewanie wybuchają złością lub łatwo się irytują. Zdarzają się też stany euforii, ale są one zdecydowanie rzadsze.
Dlaczego alkohol uszkadza układ nerwowy?
Można jednak zastanawiać się, dlaczego alkohol tak bardzo zmienia zachowanie człowieka. Wynika to z jego toksycznego wpływu na ośrodkowy układ nerwowy (którego centralną częścią jest właśnie mózgowie). Przyjmowany regularnie alkohol uszkadza korę mózgową, a w końcu prowadzi do jej zanikania. Nie pozostaje to oczywiście bez wpływu na funkcje poznawcze. Kora mózgowa to niezwykle istotna część mózgowia, która odpowiada m.in. za pamięć, zdolności intelektualne i kontrolę nad emocjami.
Sama budowa chemiczna etanolu nie jest jedynym zagrożeniem dla układu nerwowego alkoholika. Uzależnienie wiąże się z niezwykle szkodliwym trybem życia, ponieważ trudno połączyć nałogowe picie ze zdrową, zbilansowaną dietą, dlatego alkoholik jest niedożywiony. Problem pojawia się również ze spożywaniem płynów innych niż alkohol, który odwadnia organizm, zamiast go nawadniać. Znacznie częściej niż u osób zdrowych dochodzi też do urazów głowy na skutek upadków czy bójek. Wszystkie te czynniki nakładają się na siebie i po latach powodują otępienie alkoholowe. Warto wspomnieć, że nie jest to rzadkie zjawisko. Do zaników kory mózgowej dochodzi nawet u 70% alkoholików.
Terapia uzależnień a otępienie alkoholowe
Ze względu na charakterystykę tej choroby, objawy otępienia alkoholowego zazwyczaj zauważają bliscy, a nie sama osoba uzależniona. Rodzina często jednak wątpi, czy warto wysyłać na leczenie chorego, u którego już pojawiły się objawy otępienia alkoholowego. Warto pamiętać, że im szybciej zareagujemy, tym lepiej. Terapia uzależnień w Bydgoszczy i innych miastach pomaga osobom, które zaczynają mieć zaburzenia funkcji poznawczych. Im szybciej chory odstawi alkohol i otrzyma wsparcie terapeutów, tym większa szansa, że nie dojdzie do całkowitego otępienia i poważnych problemów w codziennym funkcjonowaniu.
Otępienie alkoholowe daje objawy podobne do choroby Alzheimera. Konieczna jest więc szczegółowa diagnostyka, żeby ustalić, czy nie mamy do czynienia z tym schorzeniem. Pacjentom wykonuje się rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową, a także przeprowadza się szczegółowe badania psychiatryczne. W ten sposób wyklucza się nie tylko chorobę Alzheimera, ale też inne potencjalne przyczyny nagłej zmiany zachowania np. guza mózgu.
Po potwierdzeniu, że mamy do czynienia z demencją starczą, można przystąpić do leczenia. Oczywiście, mózg nie ma nieograniczonych zdolności do regeneracji. Nie istnieje magiczne lekarstwo, które odwróciłoby skutki wielu lat spędzonych w nałogu. Można jednak minimalizować szkody, wdrażając odpowiednie leczenie. Podstawą jest oczywiście zachowanie abstynencji. Oprócz tego, specjaliści starają się zregenerować organizm chorego: podają witaminy (szczególnie z grupy B) i składniki mineralne. Zbawienny wpływ mają również nienasycone kwasy tłuszczowe, znane z ochronnego działania na układ nerwowy. Pomocna jest też oczywiście standardowa terapia uzależnień w Katowicach lub innym mieście, podczas której chory pracuje nad psychicznym aspektem alkoholizmu.
Abstynencja to podstawa regeneracji układu nerwowego. Tak ważne jest więc, aby alkoholik trafił na leczenie, zanim całkowicie straci kontakt z rzeczywistością. Im dłużej rozwija się demencja, tym trudniej pomóc pacjentowi, dlatego nie warto zwlekać.