AWAMEDIC

Uzależnienie od hazardu jakie są objawy?

Uzależnienie od hazardu jakie są objawy?

Hazard może być niewinną rozrywką, lecz dla niektórych przeradza się w poważny problem. Uzależnienie od gier hazardowych ma mocne objawy ujawniające się stopniowo. Czym jest kompulsywny hazard i jakie sygnały powinny nas zaniepokoić? W naszym artykule znajdziesz niezbędne informacje, które pomogą Ci zrozumieć ten problem i podjąć kroki, aby pomóc sobie lub bliskim.

Pierwsze sygnały alarmowe

Zaobserwowanie pierwszych objawów uzależnienia od hazardu jest kluczowe dla zapobiegania bardziej szkodliwym skutkom. Uzależnienie od hazardu nie jest zwykle oczywiste, szczególnie na początkowych etapach, kiedy osoba może postrzegać swoją aktywność jako nieszkodliwą rozrywkę. Istnieją jednak pewne objawy uzależnienia od hazardu, które mogą zasygnalizować problem. Wśród nich są:

  • Częste myślenie o grach hazardowych i ciągłe planowanie następnej gry.
  • Coraz więcej czasu spędzanego na grach hazardowych, z pominięciem innych obowiązków.
  • Używanie gier hazardowych jako sposobu radzenia sobie ze stresem i innymi negatywnymi emocjami.
  • Niepowodzenie w próbach zaprzestania lub ograniczenia gry.
  • Wzrastające stawki w grze, aby osiągnąć poziom ekscytacji.

Choć te objawy uzależnienia od hazardu mogą różnić się u różnych osób, są one częstymi wskazówkami, które powinny stanowić sygnał alarmowy. Baczne obserwowanie i reagowanie na te sygnały może pomóc osobie uzależnionej.

Gdy rozrywka staje się obsesją

Wielu ludzi traktuje gry hazardowe jako formę rozrywki. Okazjonalna gra w kasynie czy obstawianie meczu w zakładach sportowych dla większości nie prowadzi do problemów. Problem zaczyna się wtedy, gdy hazard przekształca się z okazjonalnej, niewinnej zabawy w obsesję. To nie od razu zauważalne objawy, które wskazują na przekształcenie się pasji w uzależnienie.

Stopniowo, coraz więcej czasu i energii zaczyna być poświęcane na hazard, którego wartość w naszym życiu rośnie. Zaczynamy zauważać, że gry hazardowe dominują nasze myśli i plany, pomijając inne, wcześniej ważne aspekty życia. Na tym etapie, wiele osób próbuje zaprzestać lub ograniczyć grę, jednak często kończy się to niepowodzeniem. Próby zaprzestania gry w końcu przynoszą samo cierpienie, co tylko potwierdza, że hazard stał się obsesją, a jej manifestacja to jedno z pierwszych objawów uzależnienia. Najważniejszym więc zadaniem jest dostrzeżenie tych objawów i podjęcie działań, aby zaradzić problemowi. Pamiętajmy – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Skutki hazardu w życiu codziennym

Uzależnienie od hazardu wpływa nie tylko na finanse, ale również na codzienne życie oraz relacje z rodziną i przyjaciółmi. Objawy hazardu są początkowo subtelne, ale stopniowo stają się bardziej widoczne. Najczęstszym objawem jest przekraczanie granic finansowych – wydawanie na gry hazardowe większych sum, niż możemy sobie pozwolić. Ten problem prowadzi do długów, których osoba uzależniona nie jest w stanie spłacić. To z kolei prowadzi do ciągłego stresu i poczucia winy.

Hazard jako uzależnienie, ma wpływ także na jakość naszych relacji. Jeżeli oznaki hazardu zaczynają się pojawiać, najczęściej prowadzi do konfliktów w rodzinie – zwłaszcza, jeżeli do spłaty pojawiają się długi. Przyjaciele zaczynają się od nas oddalać, odczuwamy izolację, a poczucie samotności potęguje nasze problemy. Utrata pracy, czy problemy w niej, to też częste objawy hazardu. Uzależnienie od gry przekłada się na spadek koncentracji, brak punktualności, czy też generalne zaniedbania obowiązków zawodowych. Wszystko to prowadzi do komplikacji w codziennym życiu, które są trudne do opanowania bez profesjonalnej pomocy.

Psychologiczne aspekty uzależnienia

Niepodważalne jest, że konsekwencje uzależnienia od hazardu pojawiają się nie tylko na płaszczyźnie finansowej czy społecznej, ale również psychologicznej. Zmiana w emocjach i samopoczuciu osoby uzależnionej zazwyczaj jest jednym z pierwszych znaków, że coś idzie nie tak. Emocjonalne objawy odzwierciedlają wewnętrzny konflikt między pragnieniem kontynuowania hazardu a uświadomieniem sobie jego szkodliwości.

Najwcześniejszymi emocjonalnymi objawami uzależnienia od hazardu są zwykle zmienne nastroje i wzrost poziomu lęku. Rutynowe czynności, które kiedyś przynosiły radość, teraz wydają się nudne w porównaniu z ekscytacją płynącą z gry. Osoba uzależniona może również doświadczać poczucia winy i wstydu z powodu utraty kontroli nad swoją zachcianką. Pogłębiająca się depresja, apatia czy nawet myśli samobójcze nie są rzadkością. Często osoba uzależniona od gry wpada w spiralę negatywnych emocji, co tylko potęguje chęć sięgnięcia po kolejną grę jako próbę przeciwdziałania tym uczuciom. To przerażający cykl, który pokazuje, jak uzależnienie od hazardu wpływa na psychikę, niszcząc zdrowie psychiczne krokiem po kroku.

Droga do wyzdrowienia

Leczenie uzależnienia od hazardu stanowi fundament drogi do wyzdrowienia. Oferta profesjonalnej terapii obejmuje szereg skutecznych metod pomagających w przezwyciężeniu problemu. Pomoc psychologa, wsparcie grupowe i farmakoterapia to tylko niektóre z nich.

Ważne jest również otaczanie osoby uzależnionej odpowiednim wsparciem – zarówno ze strony bliskich, jak i specjalistów. Powrót do zdrowia jest możliwy i w zasięgu ręki.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Zobacz więcej

Podobne artykuły

Jak pomóc alkoholikowi?
Jak pomóc alkoholikowi?

Zastanawiasz się, jak skutecznie pomóc bliskiej osobie borykającej się z problemem alkoholowym? Wsparcie może przyjąć różne formy, a odpowiednio dobrana terapia jest kluczowa dla powodzenia. Dowiedz się więcej o kompleksowej

Zobacz więcej
Czy seksoholizm to choroba?
Czy seksoholizm to choroba?

Zastanawiasz się, co stoi za zjawiskiem seksoholizmu i czy może być uznany za zaburzenie? Artykuł porusza problem seksoholizmu, wyjaśniając, na czym polega uzależnienie i jakie terapie mogą pomóc osobom dotkniętym

Zobacz więcej

4 – dniowa detoksykacja organizmu 
w ośrodku Awamedic
w pakiecie z psychoterapią

1000zł TANIEJ

Dowiedz się więcej

+48 664 700 306