AWAMEDIC

Współczesne nałogi to nie tylko niebezpieczne używki jak alkohol czy papierosy.

Od czego uzależniamy się w dzisiejszych czasach? Oto czarna lista uzależnień.

W dobie XXI wieku jest wiele innych współczesnych uzależnień, które skutecznie psują nam relacje międzyludzkie, a czasem dominują nad całym życiem. To już nie tylko alkohol, papierosy czy narkotyki. Oto niektóre rzeczy i zachowania od których możemy się uzależnić.

Uzależnienie od Samrtfona

Trudno się z nim rozstać, prawda? Liczne aplikacje z jednej strony ułatwiają nam życie, z drugiej – uzależniają od gadżetu. To prawdopodobnie się nie zmieni, jednak zawsze możesz ograniczyć korzystanie ze smartfona. Postaraj się schować go lub wyłączyć na czas spotkań towarzyskich i skupić się na… prawdziwej, nie tekstowej rozmowie.

Uzależnienie od Kawy

Kofeina to narkotyk, od którego łatwo się uzależnić. Badania wykazują, że aby pozbyć się nałogu, wystarczy powstrzymać się od picia kawy przez ok. 8-10 dni. Jeśli uwielbiasz kawę, nie musisz jednak z niej rezygnować – bezpieczna dawka to 1-3 filiżanki dziennie. Jeśli jej nie przekraczasz, Twój nałóg jest bezpieczny.

Uzależnienie od słodyczy

Uzależniają bardzo szybko. Zresztą, pewnie sama zaobserwowałaś u siebie, że czasem po prostu musisz zjeść coś słodkiego. Raz na jakiś czas możesz sobie na to pozwolić, jednak codzienne sięganie po pełne cukru przekąski może poważnie odbić się na zdrowiu.

Uzależnienie od zakupów

Choć czasem wszystkie kupujemy rzeczy, które nie są nam potrzebne, nie powinnyśmy robić tego zbyt często, aby nie utracić kontroli nad robieniem zakupów. Jaki jest na to sposób? Zamiast spędzać sobotę w galerii handlowej, lepiej pójść na długi spacer wśród zieleni albo pojeździć na rowerze.

Uzależnienie od hazardu

W USA ma z nim problem 8 milionów ludzi. Loterie, maszyny, poker – wszystko to uaktywnia dopaminę, która uszczęśliwia… na kilka minut. W niektórych przypadkach hazard rujnuje zarówno sytuację finansową, jak i życie rodzinne.

Uzależnienie od operacji plastycznych

Uzależniają się od nich nie tylko celebryci. Nałóg może być związany z tak zwaną dysmorfobią, czyli lękiem przed brzydotą, przekonaniem o wadliwej budowie własnego ciała. Często negatywne postrzeganie wad jest wyolbrzymione. Niestety, osoby zbyt często udające się pod skalpel, nie prezentują się zbyt atrakcyjnie…

Uzależnienie od opalania

Promienie UV wyzwalają w nas pokłady endorfin, dlatego latem trudniej popaść w depresyjny nastrój. Ponadto, opalone ciało wygląda ładniej i szczuplej, dlatego niektóre dziewczyny wręcz uwielbiają kąpiele słoneczne. Gorzej, jeśli przebywają na słońcu lub w solarium za długo, czyniąc ogromną szkodę swojej skórze.

Uzależnienie od ćwiczeń

Często trening okazuje się pomocnym środkiem w walce z innym nałogiem. Jednak same ćwiczenia także mogą uzależnić – dzieje się tak wówczas, gdy nie możesz powiedzieć sobie „stop”. Jeśli ćwiczysz nawet wtedy, gdy jesteś wyczerpana, chora czy kontuzjowana, prawdopodobnie masz problem z uzależnieniem od aktywności fizycznej.

Uzależnienie od mediów społecznościowych

Wśród użytkowników portali społecznościowych około 10% to osoby od nich uzależnione, tak przynajmniej mówią badania. Sprawdzanie postów, czatowanie, dzielenie się z innymi zdjęciami i relacjami z życiowych wydarzeń sprawia może silnie uzależnić i sprawić, że wciąż chcemy spędzać na portalu więcej czasu.

Uzależnienie od seksu

Ciągłe myślenie o seksie, szukanie każdej okazji do miłosnych igraszek, oglądanie pornografii, ryzykowne kontakty seksualne – wszystko to może oznaczać bujny temperament, czasem jednak wiąże się z zaburzeniem zwanym hiperseksualnością, która daje podobne objawy jak uzależnienie od hazardu albo narkotyków.

Jak zaczynają się współczesne nałogi?

Wszystko, co poprawia humor, może uzależniać, stać się lekiem na wszelkie codzienne bolączki. Przyjemne uczucie, kiedy dostajesz wiadomość, kupujesz nową parę butów lub wygrywasz parę złotych w loterii sprawia, że chcesz doznawać je częściej. A potem trudno Ci bez tego żyć. Nie wszystkie nałogi są takie same – jedne wpływają źle na zdrowie, inne odbijają się na stosunkach społecznych. Jednak jeśli czujesz, że coś bierze kontrolę nad Twoim życiem, powinieneś postarać się ograniczyć dany czynnik.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Zobacz więcej

Podobne artykuły

alkohol
Jaki alkohol jest najbardziej szkodliwy?

Nikt nie powinien mieć wątpliwości, co do szkodliwego działania alkoholu. Większość z nas spożywa go umiarkowanie i okazjonalnie, ale kiedy staje się częścią codzienności, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ale

Zobacz więcej
uzależnienie od internetu
Jak rozpoznać uzależnienie od Internetu?

W dobie cyfryzacji i globalnej łączności Internet odgrywa coraz większą rolę we współczesnym życiu, stając się nieodłącznym elementem codzienności. Daje nam nieograniczone możliwości komunikacji, edukacji i rozrywki. Niemniej jednak, oprócz

Zobacz więcej
4 – dniowa detoksykacja organizmu
w pakiecie z psychoterapią
1000zł TANIEJ

Dowiedz się więcej

+48 664 700 306