AWAMEDIC

Fakty na temat alkoholu

Alkohol jest obecny w przestrzeni publicznej i prywatnej od zawsze. Niestety nie jest to pozytywne zjawisko, ponieważ to z jego powodu tak wiele osób uzależnia się, a później potrzebuje wsparcia w wyjściu z nałogu. Dlatego ośrodek leczenia uzależnień i leczenie alkoholizmu to tak popularne i często poszukiwane miejsca i usługi. Dzisiejszy wpis będzie rozliczeniem z mitami na temat alkoholu i wskazaniem faktów, o których powinna wiedzieć każda osoba – nawet ta sięgająca po alkohol okazjonalnie.

Alkohol, alkoholizm i leczenie uzależnień – fakty, które warto znać

Alkohol nie tylko się pije, niestety bardzo dużo się też o nim mówi. I to w sposób, który może utrwalać w głowach ludzi błędne przekonania – mity. Warto mieć świadomość, że nie wszystko, co słyszymy jest prawdą, również na temat alkoholu. Poniżej same fakty.

Fakt 1. Nawet jedno piwo wypijane codziennie może uzależniać

Niestety to często bagatelizowany fakt. Jednak uzależnienie nie bierze się z niczego, jest efektem pewnych, mniej lub bardziej świadomych decyzji. I tak, każdy kto regularnie sięga nawet po niewielką dawkę alkoholu ryzykuje uzależnieniem. Tolerancja na alkohol się zmienia, wzrasta zapotrzebowanie na kolejne dawki zgubnej używki. W pewnym momencie jedynym wyjściem staje się leczenie alkoholizmu. Toruń to jedno z miast, w którym można skorzystać z profesjonalnej pomocy w tym zakresie.

Fakt 2. Alkoholikiem może zostać nawet ten, kto pije tylko w weekendy

Alkohol uzależnia fizycznie i psychicznie. Nawet jeżeli ktoś pije tylko w weekendy. Regularne picie – np. w weekendy staje się groźne, gdy człowiek dostrzega wyłącznie emocjonalne korzyści – rozluźnienie, obniżenie poziomu stresu, oderwanie od problemów. Takie zjawisko bardzo przybliża do przekroczenia niebezpiecznej granicy. Weekendowy styl picia może szybko przenieść się również na inne dni i realnie zagraża alkoholizmem. To może być moment, w którym potrzebne jest leczenie uzależnień – Katowice to kolejne z miast, gdzie dostępne są usługi naszych ośrodków leczenia uzależnień.

Fakt 3. Kieliszek alkoholu na odstresowanie to sygnał ostrzegawczy

Nawet tak z pozoru niegroźny nawyk, jak sięganie po małe ilości alkoholu przed stresującymi czy wymagającymi emocjonalnie sytuacjami w życiu, jest poważnym zagrożeniem. Świadczy o tym, że dana osoba potrafi w codziennym życiu znaleźć wiele pretekstów do sięgania po alkohol, który ma być sposobem na rozwiązywanie problemów. Najczęściej od takiego zachowania już tylko krok do uzależnienia od alkoholu, które pociąga za sobą tragiczne konsekwencje.

Fakt 4. Nie trzeba upijać się na umór, żeby się uzależnić

To fakt, który działa w jeszcze jedną stronę – to, że ktoś nie upija się do nieprzytomności nie oznacza, że nie jest uzależniony. Alkoholizm objawia się w różnych formach, jednak zawsze wiąże się z destrukcyjnym wpływem na całe życie i zdrowie osoby uzależnionej, a także jej najbliższych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem – gdy tylko następuje świadomość problemu z alkoholem – jest zgłoszenie się na leczenie. Dla chorych z województwa mazowieckiego dostępny jest nasz ośrodek leczenia uzależnień w mieście Radom. Dyskretny i skuteczny.

Fakt 5. Umiejętność powstrzymywania się od picia przez jakiś czas nie oznacza braku uzależnienia

Szczególnie w początkowej fazie problemów z alkoholem, uzależnieni próbują za pomocą kilkutygodniowej czy kilkumiesięcznej abstynencji, udowodnić wolność od nałogu. Niestety nie tędy droga. Nawet czasowa kontrola nad chorobą nie jest dowodem na jej brak. Wyjść z alkoholizmu można tylko, dzięki bardzo dużej determinacji i sprawdzonym metodom łączącym jednoczesne uzdrawianie ciała i psychiki osoby uzależnionej. Takie wsparcie można uzyskać w ośrodkach leczenia uzależnień w Radomiu, Toruniu i Katowicach.

Fakt 6. Alkohol uzależnia i biednych i bogatych.

Status społeczny i ekonomiczny nie wpływa na odporność na alkohol, dlatego prawdą jest, że uzależnienie może dotknąć każdego. Różnice w sposobie picia czy rodzaju nadużywanych trunków nic nie znaczą. Wszyscy jesteśmy jednakowo podatni na zgubny wpływ alkoholu.

Leczenie alkoholizmu w ośrodku leczenia uzależnień

Fakty na temat alkoholu powinny mocno zapaść w pamięć, by w chwilach krytycznych przypominać o zgubnym działaniu alkoholu. Warto też pamiętać, że każdy kto wpadnie w szpony nałogu, ma szansę by się od niego uwolnić. Potrzebna jest do tego duża determinacja, ale zawsze warto walczyć o siebie i życie w trzeźwości. Na przykład – leczenie alkoholizmu w Toruniu opiera się na sprawdzonych metodach, które skutecznie pomagają w powrocie do trzeźwości. Jeżeli jesteś gotowy wyciągnąć rękę po pomoc – ośrodek leczenia uzależnień w Radomiu ma stale otwarte drzwi. Realizujemy również leczenie uzależnień w Katowicach nakierowane na dobro i komfort pacjenta. Jeżeli zostałeś dotknięty chorobą alkoholizmu – są miejsca, gdzie na pewno znajdziesz pomoc.

Podsumowanie

Już pierwsze oznaki uzależnienia od alkoholu wymagają działania. W tym przypadku – im wcześniej tym lepiej.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Zobacz więcej

Podobne artykuły

alkohol
Jaki alkohol jest najbardziej szkodliwy?

Nikt nie powinien mieć wątpliwości, co do szkodliwego działania alkoholu. Większość z nas spożywa go umiarkowanie i okazjonalnie, ale kiedy staje się częścią codzienności, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ale

Zobacz więcej
uzależnienie od internetu
Jak rozpoznać uzależnienie od Internetu?

W dobie cyfryzacji i globalnej łączności Internet odgrywa coraz większą rolę we współczesnym życiu, stając się nieodłącznym elementem codzienności. Daje nam nieograniczone możliwości komunikacji, edukacji i rozrywki. Niemniej jednak, oprócz

Zobacz więcej
4 – dniowa detoksykacja organizmu
w pakiecie z psychoterapią
1000zł TANIEJ

Dowiedz się więcej

+48 664 700 306