AWAMEDIC

HFA – kim jest wysokofunkcjonujący alkoholik?

Wokół uzależnienia od alkoholu narosło wiele mitów. Alkoholik zazwyczaj kojarzy nam się z bezdomną, bezrobotną osobą, znajdującą się „na marginesie społeczeństwa”. Uzależnienia wymykają się jednak stereotypom i mogą dotknąć każdego. Doskonałym przykładem jest tzw. alkoholizm wysokofunkcjonujący.

HFA – co to oznacza?

High Functioning Alcoholics (HFA) to w tłumaczeniu na polski wysokofunkcjonujący alkoholicy (WFA). Co to jednak oznacza w praktyce? Jest to osoba, która zmaga się z uzależnieniem od alkoholu, ale doskonale ukrywa to przed swoim otoczeniem, a często nawet samym sobą. Może zajmować wysokie stanowisko, dobrze zarabiać, nosić drogie ubrania, mieć duży dom i szczęśliwą rodzinę. Zazwyczaj jest to osoba szanowana i lubiana w towarzystwie. Alkoholik doskonale funkcjonuje we wszystkich sferach życia, do czego odnosi się określenie „wysokofunkcjonujący”

Jedyną skazą na idealnym wizerunku jest regularne spożywanie alkoholu. Mogą to być zakrapiane imprezy lub samotne picie po pracy. Spożywanie alkoholu bardzo często tłumaczy się koniecznością uczestnictwa w służbowych kolacjach lub firmowych imprezach. HFA zazwyczaj piją drogie trunki np. whisky czy koniak. Nie przystają więc do wizerunku stereotypowego alkoholika, szukającego najtańszego sposobu, aby zaspokoić głód alkoholowy.

Doskonałe zachowywanie pozorów i wysoka pozycja społeczna sprawiają, że nikt z otoczenia uzależnionego nie zauważa problemu lub nie ma odwagi nic na ten temat powiedzieć. Brak pomocy sprawia, że sytuacja staje się coraz poważniejsza. Jeżeli więc podejrzewamy, że ktoś z naszej rodziny nadużywa alkoholu, nie warto zwlekać. Mieszkańcy województwa śląskiego i okolic mogą zgłosić się na leczenie uzależnień w Rybniku. Uzależniony otrzyma tam profesjonalną pomoc, bez której niezwykle trudno będzie mu wyjść z nałogu. Na co więc zwrócić uwagę, żeby w porę zauważyć, że nasz bliski potrzebuje leczenia?

Jak rozpoznać wysokofunkcjonującego alkoholika?

Początkowo, alkoholikowi zazwyczaj udaje się doskonale ukrywać problem. Z czasem jednak, pojawiają się coraz bardziej niepokojące symptomy. Chory za wszelką cenę stara się je ukrywać przed bliskimi, dlatego rozpoczyna grę pozorów. Znajduje usprawiedliwienie dla regularnego spożywania alkoholu. Tłumaczy się świętowaniem nawet najbardziej błahych wydarzeń, spotkaniami biznesowymi. Często twierdzi też, że inni spożywają alkohol w większych ilościach.

Alkoholik wypiera problem, dopóki jest to możliwe. Doskonałą wymówką jest praca. Dobre radzenie sobie z obowiązkami stanowi dowód na brak problemu alkoholowego. Uzależnieni często uciekają więc w pracoholizm, żeby osiągać sukcesy i pokazać rodzinie, że są w doskonałej formie. HFA zajmują wysokie stanowiska, dlatego współpracownicy zazwyczaj muszą ignorować niepokojące symptomy.

Chorzy często szukają okazji do napicia się. Mogą np. proponować picie wina podczas rodzinnych posiłków czy regularnie organizować spotkania towarzyskie, których najważniejszym celem jest spożywanie alkoholu. Gdy rodzina dostrzega problem, uzależniony zazwyczaj zaczyna kryć się ze swoim nałogiem. Pije więc w samotności, a nawet stara się robić kilkutygodniowe przerwy, żeby udowodnić, że nie odczuwa potrzeby napicia się.

Im poważniejsze staje się uzależnienie, tym trudniej jest jednak powstrzymać się od spożywania alkoholu. Jeżeli chory wcześniej nie otrzymał pomocy, prędzej czy później jego stan się na tyle poważny, że nałogu nie da się dłużej ukrywać. Bardzo często dochodzi do problemów w pracy, wypadku samochodowego czy ośmieszenia w towarzystwie. Jedynym rozwiązaniem jest wtedy zwrócenie się po profesjonalną pomoc. Detoks i terapia uzależnień w Rybniku umożliwiają wyjście z nałogu i powrót do normalnego życia.

Jak leczyć alkoholizm?

Warto pamiętać, że im później nadejdzie pomoc, tym poważniejsze są konsekwencje uzależnienia. Nadużywanie alkoholu powoduje zniszczenia w organizmie i psychice człowieka. Wysokofunkcjonujący alkoholik jest w stanie ukrywać problem przed otoczeniem nawet przez kilkanaście lat. Przez ten czas, jest narażony na toksyczne działanie alkoholu. Rośnie ryzyko stłuszczenia wątroby, nadciśnienia tętniczego, nowotworów jamy ustnej i przełyku oraz zaników pamięci czy zaburzeń koncentracji. Jeśli więc ktoś z naszych bliskich zmaga się z uzależnieniem, nie warto zwlekać. Profesjonalna pomoc powinna nadejść jak najszybciej.

Podjęcie decyzji o leczeniu często nie jest proste. Ze względu na swoją wysoką pozycję społeczną, wysokofunkcjonujący alkoholik zazwyczaj nie ma problemów z pewnością siebie i samooceną. Nie przyjmuje więc sugestii bliskich, którzy nalegają na rozpoczęcie terapii. Warto jednak pamiętać, że bez odpowiedniego leczenia, problem nie przestanie się pogłębiać. Jedyną drogą do wyzdrowienia jest przejście detoksykacji i terapii uzależnień. Chory uczy się wtedy funkcjonować bez używek i zaczyna rozumieć istotę swojego problemu.

Alkoholicy często czują się osamotnieni i niezrozumiani w swoich problemach. Pomoc jest jednak dostępna, należy tylko wykonać pierwszy krok i jej poszukać. Terapia uzależnień w Katowicach, Rybniku i innych miejscowościach to droga do spokojnego życia w trzeźwości.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Zobacz więcej

Podobne artykuły

Czy alkoholizm jest wyleczalny?

Alkoholizm to poważne uzależnienie, które dotyka miliony ludzi na całym świecie i stwarza poważne wyzwania dla zdrowia i codziennego życia. Wielu zadaje sobie pytanie: czy alkoholizm jest wyleczalny. Odpowiedź na

Zobacz więcej
Jak żyć z alkoholikiem?

Życie z osobą uzależnioną od alkoholu to jedno z najtrudniejszych wyzwań, które mogą spotkać każdego z nas. Konieczność codziennej walki z problemem oraz utrzymania harmonii w rodzinie może być źródłem

Zobacz więcej

4 – dniowa detoksykacja organizmu 
w ośrodku Awamedic
w pakiecie z psychoterapią

1000zł TANIEJ

Dowiedz się więcej

+48 664 700 306