Alkoholizmjest inaczej nazywany chorobą alkoholową albo uzależnieniem od alkoholu. Wiele lat temu został on uznany za poważną chorobę przez Światową Organizację Zdrowia. Alkoholizm to zaburzenie mające charakter psychosomatyczny. Uzależniony od alkoholu człowiek traci kontrolę przy spożyciu etanolu w kwestii ilości oraz częstotliwości. Ponadto odczuwa on ciągłą potrzebę picia napojów procentowych, ponieważ bez nich czuje się źle i dopada go tzw. głód alkoholowy. Niestety według statystyk wiele osób cierpi na uzależnienie od alkoholu. Choroba ta, jeżeli jest nieleczona, stale postępuje i może doprowadzić nawet do śmierci. Chociaż choroby alkoholowej nie da się wyleczyć całkowicie to można ją skutecznie zatrzymać. Ważne jest jednak, aby uzależniony jak najszybciej zdecydował się na podjęcie leczenia, które może znacznie poprawić jakość jego życia. Warto zdecydować się na terapię oferowaną przez prywatny ośrodek leczenia uzależnień, aby mieć zagwarantowaną fachową opiekę.
Czym objawia się alkoholizm?
Ludzie spożywają alkohol, ponieważ dostarcza on im przyjemnych doznań i bardzo często pozwala zapomnieć o trudach codziennego życia. Wiele osób pije napoje procentowe, aby się zrelaksować lub dobrze bawić. Niestety alkohol to bardzo duże zagrożenie. Jego regularne picie może powodować liczne problemy i prowadzić do ciężkiego uzależnienia. Bardzo często zdarza się tak, że przed pojawieniem się charakterystycznych objawów uzależnienia u danej osoby występują tzw. symptomy ostrzegawcze. Niestety zwykle są one dosyć niespecyficzne i bardzo trudno dostrzec je na pierwszy rzut oka. Można do nich zaliczyć między innymi: systematyczne, codzienne spożywanie określonych dawek alkoholu, picie w samotności, szukanie okazji do tego, aby sięgnąć po napoje procentowe, a także zaniedbywanie codziennych obowiązków.
Jak zostało wcześniej wspomniane, uzależnienie od alkoholu uznaje się za chorobę i dlatego wyróżnia się szereg objawów z nią związanych. Można je podzielić na symptomy fizyczne oraz psychiczne. Do tych pierwszych zalicza się: wymioty, biegunkę oraz nudności, problemy ze snem, wzmożoną potliwość, przyspieszone bicie serca, wysuszenie śluzówek czy drżenie mięśni. Zaś za objawy psychiczne alkoholizmu można uznać: rosnące poczucie winy i wstydu, akty agresji, zły nastrój i stany depresyjne, problemy z pamięcią i koncentracją oraz częste wahania nastroju.
Skutki braku leczenia alkoholizmu
Alkoholizm to choroba, którą można i z pewnością trzeba leczyć. Dobrym krokiem, jaki zaleca się, aby podjęła osoba z chorobą alkoholową, jest terapia uzależnień. Radom to jedno ze średniej wielkości miast, w którym znajdują się profesjonalne ośrodki leczenia uzależnień, gdzie nałogowiec może otrzymać pomoc. Warto mieć na uwadze, że brak leczenia uzależnienia od alkoholu może mieć bardzo groźne skutki.
Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach przez długi czas niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, psychiczne, a także społeczne. Niestety niektóre z nich mogą powodować nieodwracalne zmiany w organizmie nałogowca, które negatywnie wpływają na długość i jakość jego życia oraz znacząco podnoszą ryzyko rozwoju ciężkich chorób. Alkohol pity w nadmiarze w szczególności uszkadza układ pokarmowy. U alkoholika mogą pojawić się: biegunki, refluks, żylaki przewodu pokarmowego, nudności, stłuszczenie lub marskość wątroby, a także przewlekłe lub ostre zapalenie trzustki. Dodatkowo nadużywanie alkoholu może doprowadzić do rozwoju groźnych chorób układu krążenia, takich jak: zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, zawał, a nawet udar. Spożywanie napojów procentowych w nadmiernych ilościach powoduje także spustoszenie w psychice nałogowca. Mogą bowiem wystąpić u niego halucynacje, wahania nastroju oraz znaczne jego obniżenie, myśli samobójcze i depresja. Ponadto uzależniony ma liczne problemy w sferze społecznej. Jest to najczęściej spowodowane brakiem podejmowania racjonalnych oraz świadomych decyzji.
Zaleca się, aby bliscy osoby uzależnionej spróbowały namówić ją na odwyk alkoholowy. Kraków, Warszawa, Gdańsk czy Wrocław to duże miasta, gdzie ośrodków leczenia uzależnień jest bardzo dużo. Warto wybrać taki, który będzie miał dobre opinie oraz dogodną lokalizację. Alkoholizm trzeba leczyć, ponieważ jego konsekwencje mogą być nieodwracalne i najczęściej prowadzą do utraty zdrowia, a nawet życia.